Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa ASF ciągle się powiększa o nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Polska zmaga się z ASF od 2014 roku.
Polska zmaga się z ASF od 2014 roku. nadesłane
Na mapie ASF w Polsce do 30 września pojawiło się już 107 ognisk u świń w gospodarstwach oraz 2157 przypadków zarażonych dzików. Pod koniec września 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził afrykański pomór świń w kolejnych gospodarstwach.

Liczba ognisk ASF u świń w Polsce przekroczyła już liczbę potwierdzoną w całym 2020 roku. Do końca roku jeszcze 3 miesiące. W 2020 roku potwierdzono ponad 4,1 tys. przypadków ASF u dzików, w całym poprzednim roku odnotowano 103 ogniska u świń.

Mapa ASF usiana przypadkami i ogniskam afrykańskiego pomoru świń

Najnowsze, 107. ognisko ASF u świń w Polsce od początku 2021 roku stwierdzono na terenie województwa dolnośląskiego. Ognisko pierwotne wyznaczono 28.09.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń (1 locha, 6 warchlaków, 1 tucznik), położonym w miejscowości Niezgoda, w gminie Żmigród, powiat trzebnicki. Wieś jest położona w pobliżu południowej granicy województwa wielkopolskiego.

Również w ostatnim tygodniu września Główny Inspektorat Weterynarii informował o ognisku w województwie warmińsko-mazurskim (ASF nr 106 w 2021, ognisko pierwotne). Wyznaczono je 27.09.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 41 świń (4 lochy, 15 warchlaków, 22 tuczniki), położonym w miejscowości Ludwichowo, w gminie Lubawa, powiat iławski.

Wcześniej ASF również dotarł do małych chlewni - ognisko nr 105 w 2021 zostało wyznaczone 24.09.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie (tuczniki), w miejscowości Wola Mielecka, w gminie Mielec, powiat mielecki, województwo podkarpackie.

>>> Powiększ MAPĘ ASF w Polsce <<<

Mapa ASF ciągle się powiększa o nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń
wetgiw.gov.pl

Cena skupu tuczników ciągle niska

W Polsce cena skupu żywca wieprzowego spada z tygodnia na tydzień. Zakłady przetwórcze narzekają na pełne magazyny z mięsem wieprzowym. W ostatnim okresie spadki nieco wyhamowały. Ubiegły tydzień przyniósł przecenę średnio o 5 groszy za kilogram wbc. W rezultacie średnia cena kl. E wyniosła 5,60 zł/kg. Pogarsza to i tak dramatyczną sytuację rolników produkujących trzodę chlewną w kraju, zważywszy utrzymujące się wysokie koszty paszy, komentuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na swojej stronie.

Już 10 września jedna z ubojni z Warmińsko-Mazurskiego skupowała świnie za 3,30-4,00 +VAT zł WBC, klasa E - 5,50-6 zł/kg. Średnia cena w tygodniu 13-19 września według ZSRIR MRiRW wyniosła w Polsce 4,35 zł/kg za żywiec wieprzowy. To o 3% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 14% mniej niż przed miesiącem. Cena żywca wieprzowego była o 10% niższa niż w analogicznym okresie 2020 r., porównuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa ASF ciągle się powiększa o nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń - Gazeta Pomorska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto