Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla Michała Cegielskiego – nowa wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Michał Karcz
Michał Karcz
Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznany Michałowi Cegielskiemu, który uratował żydowskie siostry przed zagładą
Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznany Michałowi Cegielskiemu, który uratował żydowskie siostry przed zagładą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otworzyło nową wystawę z cyklu "Wejście w historię". Tym razem muzealnicy przybliżają postać Michała Cegielskiego, który otrzymał Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za chronienie społeczności żydowskiej przed zagładą podczas II Wojny Światowej.

Michał Cegielski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to odznaczenie przyznawane przez Instytut Yad Vashem osobom, które podczas II Wojny Światowej chroniły społeczność żydowską przed zagładą. W czwartek 21 marca jeden z tych medali zawitał do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Należy on do Michała Cegielskiego, który poniósł najwyższą cenę za ukrywanie żydówek w czasie okupacji niemieckiej.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zainicjowało cykl "Wejście w historię", poświęcony osobom i wydarzeniom z czasów II Wojny Światowej. W ramach tego cyklu otwarto wystawę dedykowaną Michałowi Cegielskiemu, który w 1943 roku został zamordowany przez ukraińskie oddziały niemieckiej policji na Wołyniu za ukrywanie Żydów.

Nowa wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawa składa się z kilku eksponatów i notek biograficznych pana Cegielskiego. Najważniejszym atrybutem jest medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, pośmiertnie przyznany Polakowi za uratowanie sióstr Spektor. Podczas uroczystego otwarcia wystawy obecny był prawnuk Michała Cegielskiego, Tomasz Cegielski, który podzielił się swoimi refleksjami:

- Kiedy 20 lat temu wybieraliśmy imię dla mojego syna Michała, między innymi argumentem było to, że z opowieści mojego taty wynikało, że pradziadek był osobą zaradną, wykształconą i odważną, potrafił m.in. popłynąć do Ameryki, wrócić i kupić gospodarstwo. Natomiast to, co wypłynęło później, czyli ratowanie rodziny Spektor, było nam w ogóle nieznane. Teraz wiem, że pradziadek nie tylko był dobrym gospodarzem, dziadkiem, obywatelem, ale po prostu był dobrym człowiekiem. Jego miłość do życia zwyciężyła - komentował Tomasz Cegielski.

Głos zabrał również dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Grzegorz Berendt:
- Jeżeli na tysiące rodzin, które udzieliły pomocy, przypadło tych sprawdzonych jak dotąd kilkaset ofiar śmiertelnych, to oznacza, że w wielu innych miejscach, czy to krewni, czy sąsiedzi, choć wiedzieli, że coś się dzieje, czego zakazuje niemieckie prawo okupacyjne, to tą swoją wiedzą nie podzielili się z Niemcami, czy też z ludźmi, którzy z nimi kolaborowali. To jest niezwykle budujące (...) Nie możemy jednak opierać się wyłącznie na świadectwach ocalonych. Musimy również pamiętać o tych naszych rodakach, krewniakach, sąsiadach, różnej narodowości, którzy też przenieśli pamięć o takich przypadkach, szczególnie doraźnej pomocy, bo tu już pojawia się liczba, która jest bez wątpienia większa niż te na ten moment 7200 przyznanych tytułów dla obywateli polskich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Pamięć o Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Wystawa dostępna jest na piętrze -1 Muzeum II Wojny Światowej. Jej otwarcie związane było z Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów, który obchodzony jest 24 marca.

Na wystawie można zapoznać się z listem Naomi Hoben, córki Clary Spektor – Grossman, który jest świadectwem historii rodziny Spektor i Michała Cegielskiego:
Przez wiele lat moja matka opowiadała mi o rodzinie o nazwisku Cegielski, która pomagała ukrywać ją i jej siostry podczas straszliwego okresu Holokaustu. Wciąż zachęcała mnie do odszukania Cegielskich i poszukiwania informacji w okolicach jej domu z dzieciństwa, w Polsce. Szukałam bez powodzenia. Moja matka zwróciła się z tą samą prośbą także do mojego siostrzeńca, Michaela Zoosmana. Michael sumiennie zajął się pozyskiwaniem źródeł, które pozwoliły w końcu zlokalizować potomków Michała Cegielskiego, któremu oddajemy dzisiaj cześć.

Nowa wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to wyjątkowa okazja do poznania historii Michała Cegielskiego – Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który nie tylko ocalił życie sióstr Spektor, ale także stał się symbolem odwagi i bezinteresowności podczas jednego z najcięższych okresów w historii świata.

List Naomi Hoben, córki Clary Spektor – Grossman - kliknij i przeczytaj cały.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto