Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Skierniewice oraz gminy przygotowują się do preferencyjnej sprzedaży węgla

Zuzanna Gawałkiewicz
W czwartek, 20 października Sejm uchwalił Ustawę o preferencyjnym zakupie węgla otwierając tym samym możliwość sprzedaży opału przez samorządy. Według wspomnianej Ustawy na potrzeby gospodarstwa domowego mieszkańcy, którzy zadeklarowali ogrzewanie węglem w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będą mieli prawo do nabycia 1,5 tony węgla do końca roku oraz drugie tyle po 1 stycznia po cenie nie przekraczającej 2 200 zł za tonę. Sezon grzewczy trwa, osoby, które nie zrobiły zapasów w ubiegłym roku płacą obecnie ponad 3 tys. zł za tonę ekogroszku, nic więc dziwnego, że z niecierpliwością oczekują na realizację przepisów.

Gminy przyjmują deklaracje

Ustawę o preferencyjnym zakupie węgla Sejm uchwalił w czwartek, a już w piątek wojewoda łódzki zwrócił się z prośbą do samorządowców regionu o przekazanie informacji o zapotrzebowaniu na węgiel w poszczególnych gminach. W związku z tym na stronach internetowych i profilach społecznościowych niektórych gmin powiatu skierniewickiego pojawiły się prośby do mieszkańców, by deklarowali czy są zainteresowani zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. W bieżącym tygodniu deklaracje przyjmowały gminy Lipce Reymotowskie, Godzianów, Skierniewice (gmina wiejska) oraz Słupia. Nie znaczy to jednak wcale, że w pozostałych gminach węgiel nie będzie sprzedawany. Zakup opału w preferencyjnej cenie umożliwią swym mieszkańcom wszystkie samorządy powiatu ziemskiego oraz miasto Skierniewice. Jednak większość z nich czeka na szczegółowe rozstrzygnięcia prawne, w międzyczasie próbując zorganizować dystrybucję węgla.

Czekają na szczegóły

– Póki co, ustawa jeszcze nie przeszła przez Senat i nie ma ustalonego jednego wzoru wniosku – mówił nam w poniedziałek, 24 października Jerzy Stankiewicz, wójt gminy Maków. – Na pewno umożliwimy mieszkańcom zakup tańszego węgla, jednak narazie czekamy na szczegóły. Pierwszych decyzji należy się spodziewać nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu. Będziemy wówczas ustalać, jak to wszystko poukładać: czy przez współpracę z jakąś firmą, czy składem opału. Jako gmina nie mamy warunków, żeby magazynować i bezpośrednio prowadzić sprzedaż.

Problemów z dystrybucją węgla z pewnością nie będzie w Skierniewicach. W mieście obrotem węgla w preferencyjnej cenie będzie zajmowała się Energetyka Cieplna. Spółka ma odpowiednie warunki, infrastrukturę oraz doświadczenie, gdyż w latach ubiegłych prowadziła sprzedaż tego surowca. W tym roku, ze względu na niepewną sytuację na rynku podjęto decyzję o wstrzymaniu sprzedaży węgla dla odbiorców indywidualnych.

– Energetyka Cieplna jest przygotowana – potwierdza Przemysław Rybicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Skierniewice. – Ma zabezpieczony plac, ludzi, maszyny, wagę czy pojazdy. Co ważne, EC ma także odpowiednią koncesję i doświadczenie w sprzedaży paliw jako pośrednik. Obecnie śledzone są kwestie związane z procedowaniem Ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Od jej wejścia w życie będą rozpoczynały się kolejne formalne kroki.

Rzecznik ratusza dodaje, że obecnie w Skierniewicach nie są zbierane deklaracje od mieszkańców zainteresowanych preferencyjnym zakupem opału.

– Nim przystąpimy do tej procedury Energetyka Cieplna, chce poznać zasady kupna węgla. W praktyce chodzi o to, czy zadeklarowany wolumen ma być tym ostatecznym, czy EC w miarę prowadzenia sprzedaży będzie mogła uzupełniać zapasy – mówi Przemysław Rybicki.

Z podobnymi dylematami mierzy się gmina Nowy Kawęczyn.

- U nas tuż obok urzędu znajduje się skład i planujemy, że to właśnie on będzie prowadził preferencyjną sprzedaż węgla – mówi Włodzimierz Ciok, wójt gminy. - Tak jak inne samorządy czekamy na szczegóły, gdyż chcielibyśmy zorganizować sprzedaż w ten sposób, żeby węgiel nie zalegał na placu, tylko w miarę dostaw mógł być sukcesywnie odbierany przez mieszkańców. Na razie nie wiadomo kiedy fizycznie węgiel mógłby się u nas pojawić i czy do tego czasu część osób, które złożą deklarację nie zrezygnuje z zakupu. Pozostaje także kwestia jakości węgla oferowanego poniżej ceny rynkowej. Jeżeli węgiel będzie słaby, ludzie nie będą chcieli nim palić.

Więcej pytań, niż odpowiedzi

Wyższa izba parlamentu Ustawą o preferencyjnym zakupie węgla zajmie się podczas najbliższego posiedzenia, które zaplanowano w dniach 26-28 października. Ekspresowe przygotowania do realizacji zadania przez samorządy, terminy – wszak sezon grzewczy trwa już od ponad miesiąca, brak szczegółowych rozporządzeń, jak również bardzo częste zmiany przepisów póki co pozostawiają wiele kwestii bez jednoznacznej odpowiedzi.

– Około 300 wniosków o dodatek węglowy musiałem odrzucić ze względu na to, że składały go osoby zamieszkałe pod tym samym adresem, a przecież na wsi zdarzają się sytuacje, że na jednej działce znajdują się dwa budynki – relacjonuje wójt Jerzy Stankiewicz. – Teraz okazuje się, że można przyjąć kilka wniosków spod jednego adresu, ale każdy wnioskodawca musi mieć osobną deklarację śmieciową. Mało tego, ustawodawca dopuszcza zmianę adresu, jeśli pod dotychczasowym znajduje się kilka gospodarstw domowych do 30 grudnia, ale co z tego kiedy termin składania wniosków o dodatek węglowy upływa z końcem listopada? Albo na przykład, jaka stawka VAT będzie nas obowiązywać? Tutaj naprawdę nie warto się spieszyć. Warto poczekać, żeby uniknąć błędów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto