Mijają kolejne cztery lata pracy Sejmiku Województwa Łódzkiego

Artykuł sponsorowany
Wyjazdowe posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego na poligonie strażackim w Sieradzu
Wyjazdowe posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego na poligonie strażackim w Sieradzu
Radni przerwali urlopy, by na nadzwyczajnej sesji przekazać 1 mln zł na pomoc poszkodowanym przez nawałnicę, która przeszła przez region

Niespełna pół roku pozostało do końca IV kadencji władz samorządowych w Polsce. Można zatem pokusić się o podsumowanie lat 2010 - 2014 również w pracy Sejmiku Województwa Łódzkiego - naszego regionalnego parlamentu.

Sejmik Województwa Łódzkiego liczy - tak jak w trzech poprzednich kadencjach - 36 radnych. Informacja ta jest o tyle istotna, że w zbliżających się wyborach samorządowych mieszkańcy regionu wybiorą już o trzech radnych mniej. Nowy sejmik będzie liczył 33 radnych wojewódzkich ze względu na to, że liczba mieszkańców województwa spadła poniżej 2,5 miliona. W naszym regionalnym parlamencie zasiada 16 kobiet i 20 mężczyzn. Reprezentują pięć klubów radnych (jedna radna jest niezależna): Platformę Obywatelską, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unię Pracy oraz Lewicę Samorządową.

Chociaż radnych w przyszłej kadencji będzie mniej, to pracy z pewnością mniej nie będzie. Tylko w tej kadencji Sejmik Województwa Łódzkiego podczas swoich 46 sesji podjął aż 865 uchwał, ale liczba ta do listopada tego roku z pewnością zbliży się do 1000 lub go przekroczy. Radni złożyli też 158 indywidualnych interpelacji oraz po kilkanaście szczegółowych zapytań i wniosków. Odbyły się także cztery sesje nadzwyczajne - w jednym przypadku radni w trybie pilnym wracali z urlopów wakacyjnych, ponieważ była potrzeba zorganizowania pomocy dla poszkodowanych w nawałnicy, która przeszła przez województwo łódzkie. Sejmik natychmiast przekazał wówczas milion złotych z rezerwy budżetowej na likwidowanie skutków klęski żywiołowej.

Ogromną pracę wykonały komisje sejmiku. Dotychczas najwięcej posiedzeń odbyły: Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisja Nauki, Kultury i Sportu - każda z nich obradowała po 52 razy (pierwsza odbyła jedno posiedzenie wyjazdowe, druga aż 4). Tylko o 3 posiedzenia mniej (po 49) odbyli radni Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Rewizyjnej. Po kilkadziesiąt posiedzeń mają za sobą także: Komisja Rozwoju Regionalnego, Gospodarki Przestrzennej, Transportu i Komunikacji, Komisja Kontaktów z Zagranicą i Współpracy Regionalnej (2 wyjazdowe), Komisja Ochrony Rodziny i Polityki Społecznej (aż 6 posiedzeń wyjazdowych), Komisja Ochrony Zdrowia (2 wyjazdowe) oraz Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego (4 posiedzenia wyjazdowe). Po kilkanaście razy spotkały się komisje: Statutowo-Regulaminowa oraz Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Łódzkiego. Pierwsza z nich opiniowała akty prawne w zakresie spraw statutowo-regulaminowych, druga natomiast, chociaż powstała w połowie obecnej kadencji, zaopiniowała i zarekomendowała sejmikowi przyznanie 19 Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Łódzkiego. Odznaczenie to zostało ustanowione również w tej kadencji - jest przyznawane przez sejmik osobom bądź instytucjom za szczególny wkład w gospodarczy, kulturalny i społeczny rozwój województwa łódzkiego.

Radni nie tylko pracowali w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, ale odbyli aż 19 posiedzeń wyjazdowych. Obradowali m.in. w: Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łodzi i szpitalu wojewódzkim w Zgierzu, wizytowali uniejowskie termy, skansen w Tumie pod Łęczycą i poligon strażacki w Sieradzu, na miejscu oglądali świeżo zamontowane organy w Filharmonii Łódzkiej, sprawdzali bazę dydaktyczną w łódzkim Centrum Kształcenia Ustawicznego SWŁ, a nawet instalację do przetwarzania odpadów komunalnych czy biogazownię w Konopnicy pod Rawą Mazowiecką.

Rekordzistką pod względem posiedzeń wyjazdowych jest Komisja Ochrony Rodziny i Polityki Społecznej. Jej członkowie obradowali w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, w Zgierzu zaznajamiali się z realiami życia rodzin zastępczych (wręczyli też upominki jednej rodzinie), w Łodzi zapoznawali się z funkcjonowaniem Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego, wizytowali Wojewódzki Urząd Pracy oraz powiatowe centra pomocy rodzinie w Łęczycy i Kutnie (tam również radne wręczały upominki dzieciom z rodzin zastępczych).

Komisja Kontaktów z Zagranicą i Współpracy Regionalnej odbyła jedno posiedzenie wyjazdowe za granicą. Radni tej komisji obradowali w Domu Łódzkim w Brukseli, gdzie pojechali m.in. promować województwo w stolicy Unii Europejskiej. Odbyli tam szereg spotkań, podczas których rozmawiali m.in. na temat nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014 - 2020, energetyki odnawialnej i nowych narzędzi promocji regionu.

Do końca bieżącej kadencji odbędą się zgodnie z planem jeszcze 4 sesje Sejmiku Województwa Łódzkiego (o ile przewodniczący Sejmiku nie zwoła sesji w trybie nadzwyczajnym) oraz po kilka posiedzeń komisji. Na 16 listopada 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała wybory samorządowe. Po ich rozstrzygnięciu, jeszcze w tym roku, odbędzie się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego piątej kadencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto