Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modna Strefa, czyli Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Redakcja
archiwum
Rozmawiamy z Tomaszem Sadzyńskim, prezesem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jakie czynniki są źródłem atrakcyjności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej?

Priorytetem jest dla nas pozyskiwanie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy. Szczegółowe cele strategiczne obejmują pozyskiwanie inwestorów, którzy wdrażają innowacyjne rozwiązania i stosują nowe technologie. W tej chwili rozpoczynamy również nowe inwestycje - rewitalizację głównego kompleksu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To przedsięwzięcie umożliwi nam pomnażanie dochodów i wprowadzanie nowych usług. Stawiamy także na utrzymywanie najwyższej jakości obsługi przedsiębiorców Strefy dzięki pracy naszego profesjonalnego zespołu. Mamy jedne z najlepszych w Polsce wyników: przez 14 lat działalności w Łódzkiej Strefie przedsiębiorcy zainwestowali ponad 12 miliardów złotych, stworzyli też ponad 23 tysiące nowych miejsc pracy. Od wielu lat ŁSSE jest w czołówce niemal wszystkich prestiżowych rankingów: od 2008 r. raporty KPMG podsumowujące działalność specjalnych stref ekonomicznych w Polsce wskazują łódzką strefę, w zależności od kategorii, na pozycjach w pierwszej trójce. W rankingu "Financial Times" ŁSSE została sklasyfikowana na 11. miejscu spośród siedmiuset stref ekonomicznych na świecie i na pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Strefa przyciąga coraz więcej firm- widać dynamiczny wzrost inwestycji. Jak wpływa to na rozwój gospodarczy regionu?

Najważniejszym atutem Regionu Łódzkiego i Łodzi - jako stolicy - jest skrzyżowanie autostrad, które wkrótce stanie się faktem. Z punktu widzenia logistyki i transportu to genialne miejsce na lokowanie inwestycji. Łódź to duży ośrodek akademicki, co przekłada się na dostępność młodej i wykształconej kadry. Dodatkowo mamy do zaoferowania niskie koszty pracy. Na terenie ŁSSE jest ulokowanych wiele globalnych marek. Nasze atuty docenili tacy inwestorzy jak: Dell, Bosch-Siemens, PG, Hutchinson, Gillette, Indesit, Amcor i ABB. To działa jak magnes.

Jaki rodzaj działalności przyciąga najwięcej inwestorów?

Stawiamy na innowacyjne firmy, liderów nowoczesnych technologii. Jednak każda firma z potencjałem jest mile widziana. W ŁSSE dominują producenci z segmentu artykułów gospodarstwa domowego, czyli tak zwanych białych dóbr, jak również chemii budowlanej i opakowań. Pojawia się coraz więcej firm związanych z farmacją. Stawiamy również na sektor BPO, który w ostatnim czasie bardzo dynamicznie się rozwija, zwłaszcza w Łodzi.

ŁSSE oprócz działalności stricte biznesowej jest też motorem wielu inicjatyw, choćby kulturalnych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu nie jest dla nas pustym sloganem.Nie jesteśmy "modną strefą" tylko w kontekście dobrych lokat w rankingach czy w opinii inwestorów. Od tej jesieni zostaliśmy - na kolejne trzy edycje- partnerem Fashion-Philosophy Fashion Week Poland. W halach ŁSSE gościć będziemy śmietankę światowej mody. To najbardziej prestiżowa impreza promująca modę w kraju. Dzięki marce festiwalu dotrzemy jeszcze skuteczniej do potencjalnych inwestorów.
To nie jedyny obszar naszej działalności. Kompleks pofabryczny Księży Młyn odzyskuje blask. Jeszcze w tym roku rozpocznie się rewitalizacja XIX-wie-cznej fabryki dawnego imperium Grohmanów. Stanie się ona siedzibą Strefy, a część powierzchni zostanie przeznaczona pod wynajem. Odnowiony został też budynek Hydroforni, który stanowi nową przestrzeń kulturalną w Łodzi. W jego wnętrzu, zainteresowane instytucje organizują wystawy, przedstawienia i seminaria.
Nasza Art Strefa została w tym roku wyróżniona w prestiżowym konkursie "Punkt dla Łodzi". W ramach programu "Strefa Dzieciom" ŁSSE wspólnie z Caritas, inwestorami i partnerami biznesowymi organizuje imprezy z okazji Dnia Dziecka i świąt Bożego Narodzenia. ŁSSE włączyła się też w akcję "Jonatan" realizowaną przez firmę Indesit Company Polska oraz Fundację "Jaś i Małgosia". Prowadzimy też projekt "Strefa Edukacji". Chcąc polepszyć sytuację na regionalnym rynku pracy, wspieramy i promujemy szkolnictwo zawodowe w województwie.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna 2011 w liczbach:

Od początku 2011 roku zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie ŁSSE otrzymało już 14 firm, które zobowiązały się zainwestować ponad pół miliarda złotych. Dzięki temu powstaną 522 nowe miejsca pracy, a utrzymanych zostanie ponad 2.200.

30 września 2011 roku weszło w życie rozporządzenie, w wyniku którego teren ŁSSE powiększył się o blisko 78 ha. Przygotowany w tej sprawie przez Ministerstwo Gospodarki dokument, rząd przyjął 20 września. Dzięki zmianie granic zrealizowane zostaną nowe inwestycje, w ramach których pracę otrzyma ok. 600 osób:

- W Łodzi Indesit Company Polska uruchomi zakład produkcji sprzętu AGD.
- Także w Łodzi, spółka powołana przez firmę AMG.net, uruchomi Centrum BPO (Business Process Offshoring) świadczące usługi informatyczne i doradcze.
- W Opocznie, firma Opoczno III wybuduje nowoczesny magazyn na towary firmy Cersanit.
- W Tomaszowie Mazowieckim, firma Ceramika Paradyż wyposaży obiekty produkcyjne w nowoczesne maszyny i urządzenia do produkcji płytek gresowych odwzorowujących kamienie naturalne.
- Także w Tomaszowie Mazowieckim, spółka Izo-Balex uruchomi produkcję poliuretanowych płyt termoizolacyjnych z okładziną elastyczną, do tej pory nie wytwarzanych w Polsce.

Łączne nakłady na ww. inwestycje to blisko 330 mln złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto