Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Musical „Miss Saigon”. Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi wyląduje śmigłowiec

Redakcja
Grzegorz Gałasiński
To ma być spektakl, który wywołuje u widzów efekt: „wow!”. Muzyką, opowiadaną historią, wykonaniem, no i rozmachem. W łódzkim Teatrze Muzycznym trwają ostatnie przygotowania do premiery musicalu „Miss Saigon”.

„Miss Saigon”, autorstwa Alaina Boublila i Claude-Michela Schönberga (twórców słynnych „Les Misérables. Nędzników”), należy do najpiękniejszych musicali wszech czasów. Akcja osadzona jest w realiach wojny wietnamskiej, w roku 1975, w Sajgonie. Chris, amerykański żołnierz, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela - Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca, czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy i strachu. Chris zdążył się ożenić z Amerykanką Ellen, ale gdy dowiaduje się, iż Kim przeżyła i urodziła syna, postanawia zmierzyć się z przeszłością. Kim jest gotowa ponieść najwyższą ofiarę, by jej syn miał dobre dzieciństwo w Ameryce...

Akcja jest dynamiczna, wiele tu emocji, smutku i radości. Spektakl w „Muzycznym”, który reżyseruje Zbigniew Macias, ma to oddawać między innymi efektowną inscenizacją. Oprawę scenograficzną spektaklu przygotowuje Grzegorz Policiński. Jak zapowiada, nie zabraknie wietnamskich chat, symbolicznych pomników (np. zaskakującej Statuy Wolności) i słynnego helikoptera.

- Największe z elementów mają 6,5 metra wysokości, a do zbudowania scenografii zużyliśmy 4,5 kilometra stali, hektolitry farby, potężne ilości sklejki, mnóstwo innych elementów - wylicza Grzegorz Policiński. - To olbrzymie przedsięwzięcie, mam nadzieję, że będzie robić wrażenie na widzu.

Na potrzeby spektaklu powstało również ponad dwieście kostiumów dla blisko osiemdziesięciu wykonawców (prócz solistów na scenie pojawią się zespół wokalny i kilkunastoosobowy chór, tancerze i kaskaderzy). Za kostiumy odpowiada Zuzanna Markiewicz - pod jej okiem pracownia krawiecka teatru przygotowuje kimona, gorsety, mundury. Jak się okazuje, po raz pierwszy w historii Teatru Muzycznego konieczne było sięgnięcie po wsparcie konsultanta do spraw militarnych. - Nie robimy filmu historycznego, mundur w teatrze „ogrywa” się inaczej, niż na ekranie, musieliśmy zadbać na przykład o jego dobry wygląd w ruchu - wyjaśnia Zuzanna Markiewicz.

Kostiumy to także mnóstwo dodatków: koralików, złoceń, guzików i guziczków, frędzli, koronek - widzowie mają być oszołomieni ich blaskiem, ale także częstymi zmianami strojów. - Jednak najważniejsza jest miłość, która kryje się po tą oprawą - zauważa projektantka kostiumów.

Maciej Pawłowski, sprawujący kierownictwo muzyczne nas spektaklem, zwraca uwagę, że: - „Miss Saigon” w swojej melodyce często nawiązuje do muzyki wschodu, jednocześnie cały czas utrzymując zachodni klimat.

Dlatego konieczne było rozbudowanie składu orkiestry teatru, w której zagra czterdziestu muzyków. Tak liczny zespół nie mieści się w orkiestronie pod sceną, muzycy grać będą więc w sąsiedniej sali, z której dźwięk popłynie na scenę i widownię. Komunikacja zaś pomiędzy dyrygentem a solistami w trakcie przedstawienia będzie możliwa dzięki specjalnym monitorom.

W łódzkiej inscenizacji w postać Chrisa wcielą się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk, w rolę Kim - Sylwia Banasik i Joanna Gorzała, w Ellen - Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień, a Szefa, właściciela nocnego klubu w Sajgonie - Robert Rozmus i Tomasz Steciuk. Premiera już 8 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Musical „Miss Saigon”. Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi wyląduje śmigłowiec - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto