Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Łowiczu wydało elementarz stroju ludowego. To część projektu "Modne-Łowickie"

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W Muzeum w Łowiczu podsumowano projekt „Modne – Łowickie”. Jednym z jego elementów było wydanie elementarza stroju łowickiego „Skarby z malowanej skrzyni”. Książka jest zbiorem wierszy przybliżających tradycyjny strój łowicki. Ich autorem jest etnograf z Muzeum w Łowiczu, Magdalena Bartosiewicz. Ilustracje wykonała Karolina Matyjaszkowicz.

Zaglądając do „malowanej skrzyni” można poznać tradycyjny strój Księżaczek i Księżaków. Najmłodsi czytelnicy dowiedzą się, czym jest bielonka, lejbik oraz spencerek. Przy okazji poznają nazwy kolorów w gwarowym języku księżackim. A elementarz jest bardzo kolorowy, jak łowicki strój.

- Do każdego wierszyka dołączony jest tekst objaśniający element stroju. Dzieci dzięki książce będą mogły poznać gwarę łowicką, ponieważ w każdy tekście pojawiają się słowa ze słownika gwarowego – mówi Magdalena Bartosiewicz.

Ilustracje do książki stworzyła łowiczanka Karolina Matyjaszkowicz:

- Wszyscy, którzy mnie znają, doskonale wiedzą, że jestem rozkochana w naszym regionie i kulturze. Uważam, że nie jest ona czymś, co minęło, ale cały czas jest żywa, cały czas nas inspiruje, również mnie. Ogromną przyjemnością było wzięcie udziału w tym projekcie i dołożyć małą cegiełkę, żeby rozpowszechniać łowicką kulturę.

Podsumowaniu projektu towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej. Zadaniem studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi było stworzenie projektu odzieży dziecięcej inspirowanej łowickim folklorem.

- Bardzo się cieszę, że studenci mogli wziąć udział w projekcie, który zakłada inicjatywę związaną z czym co jest nam bliskie i lokalne, który odkrywa jednocześnie wiele ciekawych rzeczy blisko naszej uczelni – mówi dziekan Wydziału Sztuk Projektowych, dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska. Dr Michał Szulc dyrektor Instytutu Ubioru ASP w Łodzi dodał: - Konkurs okazał się dużym sukcesem, ponieważ do pierwszego etapu wpłynęło 50 prac. Wydaje mi się, że to pokazuje jak ciekawe jest szukanie inspiracji nie tylko na świecie, ale również w Łowiczu. Komisja konkursowa miała ogromny problem, żeby wybrać zwycięzców. Obrady trwały kilka godzin.

Co pokazując prace nadesłane na konkurs? Okazuje się, że elementy zaczerpnięte z ludowej kultury łowickiej może mieć zastosowanie zarówno w przemysłowej odsłonie, jak i bardziej artystycznej.

Niedzielnemu podsumowaniu towarzyszył występ Dziecięcego Zespołu Ludowego „Kocierzewiacy”. Oczywiście w strojach ludowych.

Projekt „Modne-Łowickie” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto