Wręczenie nagrody nastąpiło podczas sesji uniejowskiej rady, a wręczenie statuetki – jak relacjonuje Urząd Miasta w Uniejowie - poprzedziła prezentacja Wojciecha Fułka – Przewodniczącego Kapituły Konkursu EKO HESTIA SPA. - Nawiązano w niej do idei konkursu, który już po raz siódmy wyróżniał nowatorskie działania i inwestycje mające pozytywny wpływ na środowisko. W gronie ścisłych finalistów tegorocznej edycji znalazły się cztery miejscowości: Goczałkowice Zdrój, Kazimierza Wielka, Rabka Zdrój oraz Uniejów.
Wniosek wraz z prezentacją Uzdrowiska Termalnego – jak uzupełnia Uniejów - nosił tytuł: „Energetyczna zielona wyspa” i obejmował szereg działań proekologicznych, zrealizowanych na przełomie pięciu lat (2017-2021) mających na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa lokalnego i turystów. W zgłoszeniu wyszczególniono projekty wykorzystujące potencjał wody geotermalnej, a także własny system produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, dzięki któremu Uniejów jest w znacznym stopniu samowystarczalną wyspą energetyczną. Prowadzący nawiązał do I Edycji z 2016, gdy laureatem został Uniejów. Werdykt kapituły był dużą niespodzianką zarówno w kontekście wielości podmiotów uzdrowiskowych, jak również dla samego Uniejowa, który wówczas był najmłodszym uzdrowiskiem polskim i pierwszym o charakterze geotermalnym. Mimo to, zyskał uznanie wśród miejscowości z tradycjami i o ugruntowanej pozycji na rynku. Zaangażowanie równych grup społecznych i dobra współpraca zaowocowała realizacją wielu inwestycji, które zmieniły oblicze nie tylko gminy, województwa, ale przedefiniowało podejście uzdrowiskowe w skali ogólnopolskiej.
Eko Wizjoner. Chonorowa nagroda przyznana po raz pierwszy
W tym roku po raz pierwszy kapituła postanowiła przyznać nagrodę honorową Eko Wizjonera. Za wieloletnie, strategiczne działania w zakresie ochrony środowiska trafiła ona do burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka. W uzasadnieniu podkreślono, że Uniejów jest przykładem doskonałego wykorzystania naturalnego potencjału złóż geotermalnych i wykorzystania ich nie tylko do celów leczniczych i uzdrowiskowych, ale i dynamicznego rozwoju lokalnego ze szczególnym poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
- Nagroda jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem, tak samo jak siedem lat temu. Nigdy nie nastawialiśmy się rywalizację. Wychodzimy z założenia, że Samorząd jest po to, aby rozwiązywać problemy, a nie stawiać sobie cel, że osiągnie sukces – na gorąco komentował burmistrz Józef Kaczmarek.
Oprócz statuetki burmistrz odebrał nagrodę dodatkową – roczne ubezpieczenie gminy na wypadek kataklizmów pogodowych.
Konkurs EKO HESTIA SPA jest organizowany już od 7 lat przez Grupę ERGO Hestia i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Ocenia się w nim i nagradza kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest też systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. W 7 dotychczasowych edycjach konkursu uczestniczyły łącznie 34 polskie uzdrowiska, a dotychczasowi laureaci to: Uniejów, Busko-Zdrój, Inowrocław, Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój i Muszyna. Regulamin dopuszcza ponowny start w konkursie po 5-letniej karencji. Pomysł i organizację konkursu EKO HESTIA SPA doceniono przyznając Grupie ERGO Hestia prestiżową nagrodę Dobroczyńca Roku.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?