MKTG NaM - pasek na kartach artykułów
2 z 5
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Szlak Dworków Ziemi Sieradzkiej – rajd w poszukiwaniu...
fot. materiał C&A

Najbardziej malownicze trasy rowerowe wybrane w Łódzkiem. O krótki ranking pokusiła się firma C&A. Które trasy wyróżniono? ZDJĘCIA

Najbardziej malownicze trasy rowerowe w Łódzkiem

Szlak Dworków Ziemi Sieradzkiej – rajd w poszukiwaniu siedzib szlacheckich
W rejonach ziemi sieradzkiej zachowało się całkiem sporo dworków drobnej szlachty, wiele z nich otoczonych pięknymi parkami. Trasa ta biegnie przez geograficzne regiony Wysoczyzny Złoczewskiej i Tureckiej oraz przez Kotlinę Sieradzką. Jest to szlak pieszy, ale prowadzi mało uczęszczanymi drogami, przez co w całości nadaje się do pokonania rowerem.

Szlak Dworków Ziemi Sieradzkiej
Długość trasy: 47 km

Orientacyjny czas jazdy: 1 dzień

Stopień trudności: łatwy

Przebieg: Sieradz (dworzec PKP) - Jeziory - Dąbrówka - Kuśnie - Dębołęka - Tumidaj - Złotowizna - Kliczków Wielki - Kliczków Mały - Orzeł Biały - Jasionna - Wrząca - Gzików - Błaszki (dworzec PKS)

Znajdź niebieski szlak i kieruj się ulicą Polskiej Organizacji Wojskowej w stronę rynku. Tam czeka na ciebie masa atrakcji, zaczynając od XIX-wiecznej zabudowy, przez kościoły w stylu gotyckim, aż po Muzeum Okręgowe w kamienicy z XVII w. Nie zapomnij po drodze rzucić okiem na Dawny Zajazd Pocztowy.

Następnie dojedź do ulicy Jana Pawła i kieruj się na miejscowość Jeziory, by po około 4 km skręcić w lewo w stronę wsi Dąbrówka.

Na rozwidleniu odbij w prawo. Po przejechaniu około 3 km znajdziesz się we wsi Dąbrowa Wielka. Na głównym skrzyżowaniu stoi tu kościół drewniany pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Warto zajrzeć także na południowy kraniec wsi, gdzie w dobrym stanie zachował się murowany dwór z przełomu XVIII i XIX w. Z głównego skrzyżowania we wsi pojedź w prawo.

Kontynuuj prosto, czeka cię kawałek drogi wśród pól uprawnych. Przejedź nad trasą S8. W miejscowości Kuśnie, tuż po wjeździe przy kapliczce po prawej stronie, wybierz polną drogę w lewo. Kieruj się nią do Dębołęki.

We wsi znajduje się duży XIX-wieczny kompleks parkowo-dworski malowniczo położony nad Żegliną. Po obejrzeniu folwarku wróć na główną szosę i skręć w lewo.

We wsi Tumidaj odbij w polną drogę w prawo. Skręć w drugą ścieżkę w prawo i jedź dalej prosto przez las. Na końcu skręć w prawo i dojedź do wsi Złotowizna. Na kolejnym rozwidleniu skręć w lewo.

Podążaj asfaltową drogą aż do wsi Kliczków Wielki z neoklasycystycznym dworkiem. Zaraz za nim na rozwidleniu wybierz jego prawą odnogę.

Jedź dalej prosto, aż trafisz do Kliczkowa Małego, gdzie znajdziesz drewniany dwór z początków XIX w, otoczony fosą i parkiem. Przy głównym skrzyżowaniu (wybierz prawą odnogę) znajduje się zabytkowy kościół. Jedź dalej prosto przez las, a przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych skręć w lewo.

Dojedź do miejscowości Jasionna i następnie kieruj się do wsi Wrząca, tam znajduje się park z kompleksem dworskim.

Przez Gzików kieruj się na Błaszki, gdzie ciekawostką są dwa place targowe. Warto zajrzeć także na cmentarz parafialny i popodziwiać neogotyckie kapliczki. Z Dworca PKS w Błaszkach możesz wrócić do Sieradza.

Zobacz również

Imprezy w weekend w Bydgoszczy. Sprawdź, co będzie się działo 17-19 maja 2024

Imprezy w weekend w Bydgoszczy. Sprawdź, co będzie się działo 17-19 maja 2024

MŚ w hokeju. Polska - Słowacja 0:4. Biało-Czerwoni zamykają tabelę

MŚ w hokeju. Polska - Słowacja 0:4. Biało-Czerwoni zamykają tabelę

Polecamy

Nie rób siku „na zapas”! Ekspertka podaje powód

Nie rób siku „na zapas”! Ekspertka podaje powód

Takie zapisy przestaną być błędami ortograficznymi. RJP zmienia zasady ortografii

Takie zapisy przestaną być błędami ortograficznymi. RJP zmienia zasady ortografii

Nowy wójt gminy Wielgomłyny z niższą pensją. „Sam to proponowałem”

Nowy wójt gminy Wielgomłyny z niższą pensją. „Sam to proponowałem”