Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi mieszkańcy i mieszkanki walczą o tytuł Osobowość Roku 2019 [PLEBISCYT]

Magda Prętka
Magda Prętka
Początek roku to czas podsumowań i rankingów. Kto w zeszłym roku wyróżnił się na tle innych osób? Kto zasługuje na szczególne wyróżnienie? Trwa kolejna edycja prestiżowego plebiscytu „Głosu Wielkopolskiego” Osobowość Roku 2019. Sprawdźmy, kto obecnie prowadzi w tej akcji

Różni je niemalże wszystko – od wieku począwszy, przez wykształcenie i wykonywany zawód, na pasjach oraz bagażu życiowych doświadczeń kończąc. Wspólnego mianownika jednak nie brakuje. Są nim Małe Ojczyzny i ludzie, dla których tworzą oraz działają, wzbogacając tym samym życie społeczności lokalnych. To właśnie one – osoby nietuzinkowe, które każdego dnia napawają nas dumą – nasi kandydaci i kandydatki do zaszczytnego tytułu Osobowości Roku.

Plebiscyt „Głosu Wielkopolskiego” i tygodników lokalnych, w tym także „Dnia Szamotulskiego” prowadzony jest w kilku kategoriach. W akcji wyróżnimy osoby działające w sferze kultury, biznesu i polityki, samorządności i społeczności lokalnej, a także te, które poświęcając swój wolny czas włączają się w przeróżne inicjatywy społeczne i charytatywne.

Wzorem pozostałych plebiscytów, akcja prowadzona jest najpierw na szczeblu powiatowym, a następnie wojewódzkim. Laureaci głosowania powiatowego zdobędą zatem nie tylko tytuły Osobowość Roku w powiecie, ale zachowując zdobyte głosy, awansują również do wojewódzkiego finału akcji, w którym powalczą o tytuły Wielkopolskiej Osobowości Roku. W osobnej kategorii – nauka natomiast głosowanie prowadzone jest w jednym etapie w skali całego województwa. To jednak nie wszystko. W tym roku bowiem plebiscyt odbywa się równocześnie we wszystkich regionach w kraju. Laureaci wielkopolskiej akcji będą mieli zatem szansę na zdobycie ogólnopolskich wyróżnień – zwycięzcy z każdego województwa wezmą udział w ogólnopolskim finale, w którym ubiegać się będą o tytuły Osobowość Roku Polski w każdej kategorii. Awansując do finału centralnego zachowają oczywiście głosy zebrane od początku trwania plebiscytu.

SPRAWDŹ AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA

Głosowanie powiatowe rozpoczęło się we wtorek, 7 stycznia i potrwa do środy, 12 lutego, do godziny 21.30. Finał wojewódzki natomiast wystartuje w Walentynki (piątek, 14 lutego), by zakończyć się w środę, 26 lutego. 2 dni później natomiast (piątek, 28 lutego) rozpocznie się finał ogólnopolski. Jego zwycięzców poznamy w środę, 11 marca.

W pierwszym etapie plebiscytu w powiecie szamotulskim bierze udział ponad 20 osób. Są to postaci szczególne, które dały się już poznać, jako osoby z niebywałą wyobraźnią, wielkim zapałem do działania, a przede wszystkim zaś ogromnym sercem, które wkładają w każde z podejmowanych przedsięwzięć. Po 2 tygodniach głosowania śmiało możemy mówić już o pierwszych liderach oraz liderkach we wszystkich kategoriach. Są to:

Maciej Sierpiński, kierownik i choreograf Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” (kategoria kultura)
Mecenas polskiej kultury ludowej, pedagog, folklorysta i miłośnik folkloru. To za jego sprawą zespół kultywujący lokalne tradycje folklorystyczne przeżywa prawdziwy renesans. W grudniu 2019 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego nadało Sierpińskiemu Godność Lidera Pracy Organicznej i przyznało statuetkę Honorowego Hipolita.

Monika Romanowska – Pietrzak, kustosz Muzeum– Zamek Górków w Szamotułach (kategoria kultura)
Sposób, w jaki opowiada o mieście i ludziach tworzących jego historię hipnotyzuje słuchaczy. Jeden z najbardziej cenionych muzealników w regionie. Przygotowywane przez nią wystawy oraz publikacje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem zarazem. W roku ubiegłym skradła serca szamotulan ekspozycją prezentującą miasto w okresie PRL – u , a także publikacją wydaną na 100 – lecie Polskiej Policji Państwowej w Powiecie Szamotulskim, której była współautorką. Realizuje również działania edukacyjne dedykowane m.in. dzieciom, seniorom i seniorkom.

Polskie Nagrania (kategoria kultura)
Jarek Bogacki, Patryk Kraśniewski i Piotr Ruciak – trzech niezwykle utalentowanych muzyków, a przede wszystkim przyjaciół, tworzy skład instrumentalno – wokalny Polskie Nagrania wykraczający poza ramy znanych gatunków muzycznych. Hiphopowe tempo brata się z big beatem, jazzem, funkiem. W tle słychać trzask winylowej płyty i polskie motywy muzyczne znane z drugiej połowy XX wie-ku. Ich debiutancka płyta „Szamotuły” ujrzała światło dzienne w ubiegłym roku i została bardzo dobrze przyjęta.

Mariusz Makówka, sołtys sołectwa Kłodzisko (kategoria: działalność społeczna i charytatywna)
Gospodarz wsi na szóstkę z plusem! Dba nie tylko o prawidłowe funkcjonowanie sołectwa i walczy o jego prężny rozwój, lecz wraz z radą sołecką stara się również aktywizować i integrować mieszkańców oraz mieszkanki m.in. za sprawą organizowanych cyklicznie imprez okolicznościowych (m.in. Dzień Matki, Dzień Dziecka)

Dorota Szablewska, szefowa „Siedliska” (kategoria: działalność społeczna i charytatywna)
Prowadzi działalność z zakresu poradnictwa pedagogicznego i terapii logopedycznej. Nierzadko włącza się w akcje o charakterze dobroczynnym. Nominowana za: dobre serce i bezinteresowną pomoc potrzebującym.

Paweł Łączkowski, prezes Szamotulskiego Stowarzyszenia Charytatywnego POMOC (kategoria: działalność społeczna i charytatywna)
Od wielu lat działa charytatywnie na rzecz lokalnej społeczności, jako założyciel i prezes Szamotulskiego Stowarzyszenia Charytatywnego Pomoc. Z dużym zaangażowaniem włącza się w kolejne edycje Szlachetnej Paczki. Jak mówią o nim inni – serce ma wrażliwe na wszelką krzywdę ludzką, a chęć niesienia pomocy na każdym kroku jest godna podziwu.

Klaudia Tomaszak – Ślipka, Anna Kustoń, Joanna Vowie, nauczycielki z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach (kategoria: polityka, samorządność oraz społeczność lokalna)
Od kilku lat realizują w szkole autorskie projekty edukacyjne poświęcone wielokulturowości i tolerancji. Zwracają szczególną uwagę na potrzebę dialogu między ludźmi, a od września ubiegłego roku podejmują realne działania na rzecz dobra planety. O szamotulskiej placówce i trójce fantastycznych nauczycielek w Polsce zrobiło się głośno po tym, gdy szkoła otrzymała zaszczytny tytuł Szkoły Dialogu.

Bartosz Węglewski, najmłodszy członek Rady Miasta i Gminy Szamotuły (kategoria: polityka, samorządność oraz społeczność lokalna)
Odważny i bezkompromisowy. Jest jedną z osób najczęściej zabierających głos w ważnych dla miasta i samorządu kwestiach. Wspiera działania rady młodzieży, nierzadko włącza się w działalność charytatywną (od wielu lat członek sztabu WOŚP). Zanim został radnym prowadził swojego bloga „Węglem w oczy”, za pośrednictwem, którego komentował wydarzenia lokalnej sceny społeczno – politycznej. Dziś w mediach społecznościowych relacjonuje to, co dzieje się w samorządzie.

Rafał Zimny, wicestarosta szamotulski (kategoria: polityka, samorządność oraz społeczność lokalna)
Człowiek dialogu – zdaje się, że to najtrafniejsze określenie dla doświadczonego samorządowca. Cały czas pozostaje blisko ludzi i wsłuchuje się w ich głosy oraz problemy. Mieszkańcy i mieszkanki cenią jego fachowość i rzetelność.

Tomasz Drab, fryzjer (kategoria: biznes)
O przebojowym Mistrzu Świata w męskim fryzjerstwie kreatywnym można by napisać napraw-dę wiele. Mimo młodego wieku ma jasno ustalone priorytety. Jego wielki talent fryzjerski nie uszedł uwadze polskiej kadrze narodowej, którą mieszkaniec Kaźmierza zasila już od kilku lat. Z przyjemnością włącza się w rozmaite akcje charytatywne, dzieląc się z potrzebującymi sercem i rozbrajającym uśmiechem.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto