Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny tor dla światłowodów

Redakcja
Technitel otrzymał Nagrodę Gospodarczą Województwa Łódzkiego
Technitel otrzymał Nagrodę Gospodarczą Województwa Łódzkiego archiwum
Firma Technitel została założona w 2006 roku przez Tomasza Klimkiewicza i Rafała Rodziewicza, specjalistów z branży telekomunikacyjnej. W pierwotnym założeniu przedsiębiorstwo miało się zajmować produkcją pasywnych elementów światłowodowych. Szybko jednak cele te zostały zmodyfikowane na potrzeby rynku.

W odpowiedzi na napływ chińskich, często wątpliwej jakości, wyrobów do Polski, wspólnicy dostrzegli istnienie popytu na usługi związane z budową i utrzymaniem sieci telekomunikacyjnych. Początkowa oferta opierała się na rozwiązaniach tradycyjnych, polegających na budowie nowych kanałów teletechnicznych i układaniu w nich przewodów. Wraz ze wzrostem liczby zamówień, wzbogacono profil działalności w oparciu o nowe technologie. Pierwszą tego typu usługą oferowaną przez spółkę było instalowanie ultralekkich kabli na słupach sieci energetycznej. Drugą - technologia STAR.

Najlepsze wzorce

Prekursorami technologii STAR są Japończycy, pierwszy raz zastosowali ją na potrzeby Igrzysk w Sapporo w 1972 roku. Podobnie jak w wielu miastach, w Sapporo ziemia była poprzecinana gęstą siecią instalacji. Wprowadzanie kolejnych wiązałoby się z wieloma utrudnieniami. Wówczas powstały pierwsze instalacje bazujące na obecnej już infrastrukturze.
Technologia STAR umożliwia dotarcie światłowodami do miejsc, które wcześniej były słabo dostępne. Polega ona na układaniu przewodów w istniejącej już kanalizacji sanitarnej i burzowej. Rozwiązanie to jest istotne z punktu widzenia dużych aglomeracji, gdzie mamy do czynienia z wysokim zagęszczeniem podziemnych instalacji. Wszystko sprowadza się więc do modernizowania tej, która już istnieje.

Niepodważalne argumenty

Najpoważniejszym wyzwaniem dla Technitela było przekonanie potencjalnych odbiorców do wykorzystania nowych rozwiązań. Wynika to z przyzwyczajenia w stosowaniu dotychczasowych metod.
Zaletą technologii STAR jest krótszy czas realizacji inwestycji. Istotne jest również to, że nie powoduje ona utrudnień dla mieszkańców, takich jak konieczność zamknięcia ulicy oraz hałas. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań sprawiło, że Technitel jest rozpoznawany na rynku jako marka kreatywna. Stabilną pozycję firma zawdzięcza wciąż poszerzającej się ofercie oraz swojej elastyczności na potrzeby klientów.

Zgrany zespół

Istotnym kapitałem Technitelu są jego pracownicy, w większości inżynierowie i wykwalifikowani technicy. To dzięki ich zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej możliwe jest wdrażanie nowoczesnych technologii.
Obecnie z usług Technitela korzystają wiodące firmy z branży telekomunikacyjnej i administracja publiczna, która w nowej technologii widzi szanse na zakończenie projektów instalacji szerokopasmowego internetu, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Technitel Polska buduje w Łodzi w technologii STAR Miejską Szerokopasmową Sieć Dostępu do Internetu o długości ok 100km, która będzie oddana do użytku w 2012 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto