Nowy blask łaskiej kolegiaty - centrum idei "Ku humanizmowi"

Artykuł sponsorowany
Od prawie pięciu wieków wierni pielgrzymują do łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Łaskiej w miejscowej kolegiacie. Dzięki funduszom unijnym zabytkowy kościół wygląda jak nowy.

Łaska kolegiata od 2005 roku nosi miano Sanktu arium Matki Bożej Łaskiej . Wówczas to ukoronowano alabastrową płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem koronami, które w sierpniu 2002 roku na krakowskich Błoniach poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II.

Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest największym darem w historii istnienia parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła. Podarował go łaskiej świątyni arcybiskup gnieźnieński, prymas Jan Łaski. Najprawdopodobniej miało to miejsce pomiędzy rokiem 1523 a 1531. Prymas Łaski jest też fundatorem kolegiaty łaskiej.

W ostatnich latach świątynia przeszła generalny remont. Było to możliwe dzięki programowi "Łask - Łódź - Piotrków Trybunalski - ku demokracji, humanizmowi, wielokulturowości - stworzenie trzech centrów idei" realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 i współfinansowanemu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Roboty budowlane oraz prace konserwatorsko - restauratorskie w kolegiacie łaskiej pozwoliły na uratowanie tego jednego z najwspanialszych zabytków ziemi łódzkiej.

Celem projektu, którego beneficjentem jest Archidiecezja Łódzka, a partnerem m.in. parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku, jest przede wszystkim zachowanie dziedzictwa kulturowego, co ma wzmocnić rozwój kultury na terenie województwa łódzkiego, a poprzez swój interdyscyplinarny charakter jest szansą na poprawę warunków życia mieszkańców.

Łaska kolegiata ma być Centrum idei " Ku humanizmowi" i podczas licznych imprez kulturalnych będą w niej prezentowane dzieła okresu humanizmu (choćby pamiątki po kanclerzu Janie Łaskim) oraz dzieła z innych okresów naszych dziejów. Kolegiata jako miejsce związane z historią miasta jest też miejscem licznych imprez kulturalnych organizowanych przez lokalną społeczność.

Wit L. Leśniewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto