Odnowiony rezerwat Niebieskie Źródła przyciąga turystów do Tomaszowa

Artykuł sponsorowany
Będąc w okolicach Tomaszowa warto odwiedzić słynny Rezerwat Niebieskie Źródła, o który zadbano także dzięki unijnym środkom.

Tomaszów Mazowiecki nie ma zbyt wielu atrakcji, które przyciągają turystów. Goście zaglądają tu trochę przy okazji, gdy jadą odwiedzić Spałę, Inowłódz, Zalew Sulejowski czy Ośrodek Hodowli Żubrów. Jest jednak miejsce, które odwiedza co roku rzesza turystów - to Rezerwat Niebieskie Źródła.

Ten chroniony obszar przyrody nieożywionej położony jest w dolinie Pilicy, na prawym brzegu rzeki, w południowo-wschodniej części miasta Tomaszowa. Są tam wywierzyska krasowe, uważane za jedne z najciekawszych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca błękitno-zieloną barwę.

Barwa wody jest efektem działania rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia.

Dodatkowo uroku nadają wywierzysku pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Kilka lat wstecz rezerwat udało się zabezpieczyć, wzbogacić i częściowo ograniczyć do niego dostęp turystów, dzięki unijnym pieniądzom. Wówczas nastąpiło umocnienie brzegów rozlewiska, zagrodzenie niektórych ścieżek poprzez przewrócenie drzew, czy w końcu postawienie nowej solidnej barierki przy samym wywierzysku. Wzdłuż głównej ścieżki stanęły dwujęzyczne tablice dydaktyczne informujące o florze i faunie rezerwatu.

Prace przy rezerwacie kosztowały ponad 700 tys. zł, z czego około 560 tys. zł wydano z kasy unijnej.
Dzięki Unii Europejskiej udało się także w ostatnich latach zadbać o teren wokół rezerwatu i nareszcie wybudować porządny parking na ok. 130 samochodów. Przy parkingu znalazły się także miejsca na wypoczynek i przygotowano turystom specjalne przejście do rezerwatu pod mostem na Pilicy, dzięki czemu nie trzeba pokonywać ruchliwej ul. Modrzewskiego.

Rezerwat to również świetnie miejsce wypadowe na spacery w stronę kopalni piasku Biała Góra. Czekają tam na turystów leśne ścieżki, po których godzinami można spacerować lub jeździć na rowerach.
Będąc w rezerwacie nie wolno też ominąć położonego nieopodal Skansenu Rzeki Pilicy, czyli wyjątkowego muzeum na świeżym powietrzu, w którym zobaczymy pojazdy wojskowe wydobyte z dna Pilicy, schrony z czasów II wojny światowej, młyn znad Pilicy oraz wystawy związane z historią Tomaszowa Mazowieckiego, Spały i doliną rzeki Pilicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto