Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum już od 21 kwietnia w Łodzi

Dariusz Pawłowski
W jury tegorocznych Konfrontacji zasiądzie znakomity aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog Jan Peszek. Artysta zaprezentuje również monodram według tekstu Bogusława Schaeffera
W jury tegorocznych Konfrontacji zasiądzie znakomity aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog Jan Peszek. Artysta zaprezentuje również monodram według tekstu Bogusława Schaeffera Anna Kaczmarz
Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum, organizowane przez Centrum Kultury Młodych w Łodzi, będą miały w tym roku jubileuszową edycję.

Jadwiga Sącińska - teatrolog, instruktorka teatralna, animatorka kultury, specjalista kultury żywego słowa; Jan Peszek- aktor, reżyser, pedagog i Dariusz Leśnikowski - teatrolog, reżyser teatralny, krytyk sztuki zasiądą w jury jubileuszowych, 35. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych Centrum 2017 „Więcej niż teatr”, organizowanych przez Centrum Kultury Młodych w Łodzi przy ul. Lokatorskiej 13. Impreza odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia.

Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum to jedna z ważniejszych i ciekawszych imprez kulturalnych w mieście, dająca niezapomnianą okazję do spotkania młodych ludzi zakochanych w teatrze i gotowych do „zarażania” swoją miłością innych.

Festiwal Perspektywy 2017 w teatralnych cyklach

- Tegoroczna edycja Konfrontacji odwołuje się do osiągnięć uznanych polskich twórców (Leon Schiller, Witold Gombrowicz, Bogusław Schaeffer), przybliżając młodzieży istotne walory polskiej kultury teatralnej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć polskiej awangardy - podkreślają organizatorzy. - Różnorodność zastosowanych w projekcie wydarzeń i form artystycznych (ogólnopolski festiwal teatralny, pokazy, akcje w przestrzeni miejskiej, publikacje, warsztaty artystyczne) pozwalają na aktywny udział młodych adeptów sztuki teatralnej. Celem działań w ramach Festiwalu jest stworzenie przestrzeni spotkania, wymiany doświadczeń i integracji środowiska młodzieży i instruktorów teatralnych z Polski. Mimo elementu rywalizacji, tytułowa „konfrontacja” ma być dla uczestników przyczynkiem do rozwoju artystycznego i poszerzania horyzontów oraz weryfikacji i ewaluacji swojej pracy w kontakcie z profesjonalistami i innymi grupami.

Siłą festiwalu jest autentyczna energia młodych ludzi zakochanych w teatrze

W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyć będzie kilkanaście zespołów. Pierwszego dnia Konfrontacji zaprezentują się: Teatr Proscenium z VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie ze spektaklem „Szklana tafla”, Teatr „Kantor wymiany myśli” z Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim z przedstawieniem „Stoję na scenie”, Teatr Tworzeń Ograniczonych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bytomiu z „Czekanie na...”, Teatr „Avis” z Nowosolskiego Domu Kultury w Nowej Soli z widowiskiem „Pi-Lot” i Teatr „Postscriptum” z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy z „Grą w człowieka”. W sobotę zaś zobaczymy: Teatr „Scena Kotłownia” z Ostrowskiego Towarzystwa Incjatyw Kulturalno-Oświatowych OTIKO w Ostrowii Mazowieckiej i spektakl „Stopklatka”, Teatr Puk-Puk z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku i przedstawienie „Głusi”, Teatr Trzcina z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim i „Saliga”, Teatr „Z jednej gliny” z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu i „Siała baba mak”, M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie i „Opereta czyli ptasia kaszanka” na motywach „Historii” Witolda Gombrowicza oraz Teatr Zbożowy z Fundacji Studio TM w Kielcach i „Koniec świata czyli satyra na wszechświat”. Werdykt jury zostanie ogłoszony w niedzielę.

Uczestnicy zobaczą również pokaz mistrzowski - monodram Jana Peszka „Scenariusz dla nieistniejącego ale możliwego aktora instrumentalnego”, spektakl „Ferdydurke II” z udziałem Elżbiety Szyc i Mirosława Wasiewicza. Zaplanowano poza tym happening z okazji 130. rocznicy urodzin Leona Schillera, warsztaty i improwizację przygotowaną przez ich uczestników, pokaz filmu o Konfrontacjach. Zmaganiom grup towarzyszy tradycyjnie festiwalowa gazeta „Kurtyna”, przygotowywana przez studentów Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto