Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni żołnierz sieradzkiego Września 1939 roku. Minęło 5 lat od sensacyjnego odkrycia (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Minęło 5 lat od sensacyjnego historycznego odkrycia dokonanego przez sieradzkich miłośników historii Września 1939 roku, które odbiło się głośnym echem w całym kraju. Dzięki ich staraniom na polu pod Sieradzem znaleziono szczątki polskiego obrońcy poległego w pierwszych dniach II wojny światowej. Odnaleziony przy nich nieśmiertelnik pozwolił ustalić personalia żołnierza, którego losy przez prawie 80 lat pozostawały nieznane nawet najbliższej rodzinie i pochowanie go z honorami.

Ostatnim żołnierzem sieradzkiego Września 1939 roku okazał się Teofil Jurek, którego rodzina po latach odnalazła się w Guzewie pod Rzgowem. Przypomnijmy, na trop jego zapomnianej mogiły wpadli jesienią 2015 roku sieradzcy miłośnicy historii - Maciej Milak, Robert Kielek i Wojciech Józefiak. Szczątki poległego żołnierza znaleziono na polu pod Mnichowem. 17 października dokonano ich ekshumacji. W jej trakcie – co dało odpowiedź na pytanie, kim był wojskowy – znaleziono także tzw. nieśmiertelnik. Metalowy informator mówił, że poległy to właśnie - urodzony w 1910 roku - Teofil Jurek. Pasjonaci na bazie dostępnych archiwaliów ustalili także jak zginął żołnierz. Z badań wynikało, że był ofiarą niemieckiego ostrzału artyleryjskiego znajdującego się nieopodal schronu, którego polska załoga skutecznie się broniła. Nocą z 4-5 września w nocy hitlerowcy sprowadzili działo przeciwpancerne i próbowali wstrzelić się w otwór strzelecki, co im się niestety udało. Od pocisku artyleryjskiego zginął także Teofil Jurek, który schował się w dołku strzeleckim wykopanym kilkadziesiąt metrów dalej na polu.
W listopadzie tego samego roku żołnierza z honorami pochowano w zbiorowej żołnierskiej mogile na cmentarzu w Sieradzu-Mece. Po tym godnym pożegnaniu po 76 latach od bohaterskiej śmierci na polu walki szeregowy został pośmiertnie awansowany. Decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy nadany mu został pierwszy stopień oficerski - podporucznika Wojska Polskiego. Uroczystość pośmiertnego mianowania Teofila Jurka na oficerski stopień odbyła się w kwietniu 2016 roku w 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia.

Teraz przyszedł czas na trzytomowe dzieło o bojach nad Wartą

Wspomniani sieradzcy badacze historii nie spoczywają w wysiłkach nad udokumentowaniem wydarzeń z Września 1939 roku. Kolejnym efektem ich pracy – o czym informowaliśmy – jest obszerne, właśnie przygotowywane wydawnictwo „Boje nad Wartą. 10 Kaniowska Dywizja Piechoty i Kresowa Brygada Kawalerii w kampanii wrześniowej”. Będzie liczyło trzy tomy, a pierwszy ma być dostępny na dniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto