PGE Skra Bełchatów - Lotos Trefl Gdańsk 3:0

Paweł Hochstim
PGE Skra Bełchatów - Lotos Trefl Gdańsk 3:0 Dariusz Śmigielski
PGE Skra Bełchatów pokonała Lotos Trefl Gdańsk 3:0 w meczu szóstej kolejki PlusLigi. Dla bełchatowian to czwarte kolejne zwycięstwo bez straty seta w meczach z zespołem z Gdańska, ale nie oznacza to, że kibice w hali Energia się nudzili.

Ba, końcówkę drugiego seta wręcz powinno się pokazywać w spotach popularyzujących siatkówkę na całym świecie, bo trudno chyba o lepszą promocję tej dyscypliny. Goście wyraźnie prowadzili – można było wręcz powiedzieć, że kontrolują przebieg gry – i przy stanie 24:20 mieli przed sobą kilka szans na skończenie seta. Trener Philippe Blain zdjął wtedy z boiska Nikołaja Penczewa, wprowadzając Bartosza Bednorza, który nawet pewnie nie marzył wtedy, że za chwilę stanie się jednym z głównych bohaterów tego meczu. Jego dwa punktowe bloki na Damianie Schulzu, przedzielone tylko czasem na żądanie trenera Andrei Anastasiego, sprawiły, że bełchatowianie przegrywali tylko 23:24 i odzyskali kontakt.

Anastasi raz jeszcze próbował wybić z uderzenia gospodarzy prosząc o challange, który nie miał szans powodzenia, a chodziło tylko o to, by maksymalnie utrudnić koncentrację zagrywającemu Nicolasowi Uriarte. Argentyńczyk zachował jednak zimną krew i zaserwował asa. Gdańszczanie jeszcze próbowali się podnieść, przy prowadzeniu 26:25 mieli nawet piłkę po swojej stronie, ale nie zdołali wyprowadzić ataku. Aż wreszcie Michał Winiarski napierw zdobył 29 punkt, a za chwilę skończył tę partię asem.

Emocje z drugiej partii przysłoniły jednostronność otwierającej ten mecz partii, gdy bełchatowski zespół już na początku w jednym ustawieniu zdobył sześć punktów z rzędu i kontrolował przebieg wydarzeń. Po gdańskiej stronie bardzo męczył się przyjmujący Bartosz Pietruczuk, z którego gospodarze celowali zagrywką, a wygrana PGE Skry ani przez moment nie była zagrożona.

Gdy po dziesięciominutowej przerwie drużyny wróciły na boisko, PGE Skra błyskawicznie wyszła na prowadzenie 3:0. Rywale próbowali jeszcze walczyć, ale nie mieli wystarczających atutów, by zrobić krzywdę rozpędzonej drużynie z Bełchatowa. Przewaga brązowych medalistów poprzedniego sezonu szybko rosła, a mecz skończył skutecznym atakiem Bednorz. Najlepszym graczem meczu wybrano przyjmującego PGE Skry Michała Winiarskiego.

PGE Skra Bełchatów – Lotos Trefl Gdańsk 3:0 (25:18, 30:28, 25:16)

PGE Skra: Uriarte 4, Penczew 3, Lisinac 10, Wlazły 16, Winiarski 13, Kłos 8, Milczarek (libero) oraz Kurek 1, Janusz, Bednorz 5. Trener: Philippe Blain.