Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne będzie Łódzkie całe

N
Rewitalizacja łódzkiej willi Meyera dobiega końca...
Rewitalizacja łódzkiej willi Meyera dobiega końca... fot. marek niedźwiecki
Dobiega końca rewitalizacja willi, zbudowanej w 1887 roku przez Ludwika Meyera - łódzkiego fabrykanta. Obiekt, należący obecnie do Zarządu Województwa Łódzkiego, wkrótce stanie się jednym z najpiękniejszych fragmentów zabytkowej zabudowy ulicy Moniuszki, dawniej pasażu Meyera - pierwszej prywatnej ulicy w Łodzi, uważanej w tych latach za najbardziej elegancką i najbardziej nowoczesną ulicę miasta, bo posiadającą elektryczność, kanalizację i gaz.

W tej scenerii w minionym tygodniu marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień ogłosił listę kolejnych obiektów i obszarów, które zostaną odnowione w ramach Osi priorytetowej VI Odnowa obszarów miejskich, Działanie VI.1 Rewitalizacja obszarów problemowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013. Przewidziana do rozdysponowania kwota to blisko 121,5 miliona złotych.

Na liście rankingowej projektów pozytywnie ocenionych pod względem zgodności z kryteriami merytorycznymi znalazły się 22 wnioski. Wnioskodawcy oczekiwali dofinansowania w kwocie blisko 183 milionów złotych. W tej sytuacji trzeba było przygotować podstawową listę rankingową, na której znalazło się 15 projektów oraz listę rezerwową, na którą trafiło siedem obiektów.

Na razie pewność co do tego, że nabiorą nowego blasku, mogą mieć łęczycka starówka, położona w cieniu dumnego zamku oraz centrum Poddębic, rewitalizowane w ramach większego projektu "Kraina bez barier - dostępne miasto". Odnowienia doczekają się również centralny plac Łasku - pl. 11 Listopada, zabytkowe centrum Opoczna, plac Jana Pawła II w Ozorkowie oraz - na razie przynajmniej częściowo - centrum Brzezin. Realne jest również zagospodarowanie zabytkowej, pozostającej pod opieką konserwatorską, przestrzeni placu przed skierniewickim dworcem oraz zabytkowego parku Miejskiego w Skierniewicach - dawnego ogrodu prymasów. Odnowienia centrum doczekają się również mieszkańcy Bełchatowa oraz Konstantynowa Łódzkiego. Przebudowany zostanie plac Kościuszki oraz przygotowany teren na obszarach objętych rewitalizacją pod realizację nowych inwestycji gospodarczych w Tomaszowie Mazowieckim. Odnowienia doczeka się zabytkowy Dworek Modrzewiowy w Kutnie i niektóre zabytki w Warcie. Prace konserwatorskie, restauratorskie i modernizacyjne zostaną również przeprowadzone w zabytkowym kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi.

Gdy już wymienione obiekty będą po pierwszych przymiarkach przetargowych i kosztorysowych, nadzieja na dofinansowanie będzie mogła odżyć w tak eurochłonnym projekcie (ponad 40 milionów złotych), jak zamysł Politechniki Łódzkiej renowacji, przebudowy i rozbudowy zespołu obiektów pofabrycznych dla celów dydaktycznych Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Z kolei na ponad 15 milionów złotych liczy inna łódzka uczelnia - Akademia Muzyczna - pragnąc je przeznaczyć na poprawę wizerunku uczelni i atrakcyjności miasta poprzez rewitalizację swej głównej siedziby przy ulicy Gdańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto