Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plan rozwoju zielonej alternatywy

Redakcja
W najbliższym czasie gwałtownie wzrośnie znaczenie energii słonecznej
W najbliższym czasie gwałtownie wzrośnie znaczenie energii słonecznej 123RF
Wymagania Unii Europejskiej oraz rosnące wciąż ceny energii konwencjonalnej to dwa powody, dla których wzrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Zgodnie z danymi Ministerstwa Gospodarki, udział "zielonej" energii w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce powinien w 2020 roku osiągnąć poziom około 15,5 proc. Rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest jednym z najważniejszych kierunków Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku (PEP 2030). Dokument ten stanowi opracowanie strategii państwa, wychodzące naprzeciw wyzwaniom polskiej energetyki w perspektywie krótkoterminowej, jak i do 2030 r. PEP 2030 została przyjęta przez Radę Ministrów w listopadzie 2009 r.

Prognozowany wzrost zużycia energii finalnej od 2006 r. do 2020 r. ma wynieść 11 procent, a największy udział w tym wzroście (31,7 proc.) przypadnie transportowi. W pozostałych sektorach wzrost wyniesie odpowiednio: 31,3 proc. w usługach, 13,6 proc. w rolnictwie i 0,5 proc. w gospodarstwach domowych. Zużycie energii w przemyśle nie zmieni się.
Analiza tych danych pod kątem wykorzystania nośników energii pokazuje, że w perspektywie lat 2006-2020 spadnie zużycie węgla. Pozostałe nośniki zanotują natomiast wzrost:
a produkty naftowe o 11 proc.,
a gaz ziemny również o 11 proc.,
a energia elektryczna o 17,9 proc.,
a energia odnawialna o 40,5 proc.
Zakłada się również 30-procentowy wzrost zużycia ciepła sieciowego i 33- procentowy wzrost zużycia pozostałych paliw. Największą dynamikę wzrostu w latach 2006-2020 mają mieć energetyka wiatrowa (54 razy) i ciepło słoneczne (35 razy). Decydujące znaczenie, w kontekście osiągnięcia postawionego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w strukturze energii finalnej brutto w 2020 r., będą miały postępy poczynione w energetyce wiatrowej, produkcji biogazu i biomasy stałej oraz w biopaliwach transportowych. Te cztery obszary w 2020 roku stanowić powinny łącznie 94 proc. zużycia energii ze wszystkich źródeł odnawialnych. Do 2020 roku technologie odnawialne łącznie stanowić będą 25,4 proc. całkowitej mocy wytwórczej (22,6 proc. w 2030 roku). Spadek tego odsetka w latach 2020-2030 wynika głównie z faktu uwzględnienia w zestawieniu energetyki jądrowej, która ma się pojawić w Polsce po 2020 roku.
W związku z przyjęciem przez rząd strategii PEP 2030 opracowany został plan działania w zakresie rozwoju energii ze źródeł odnawialnych, stanowiący szczegółowe ujęcie ścieżki wzrostu energetyki odnawialnej w Polsce w perspektywie najbliższych 10 lat. W planie tym oszacowano skutki funkcjonowania obecnego systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z OZE.
Głównym celem przygotowywanej ustawy o OZE jest przeniesienie i usystematyzowania mechanizmów tego wsparcia zawartych w aktualnych przepisach prawnych. Nowe zasady wsparcia energii wytworzonej w OZE będą zagwarantowane na okres 15 lat. Zostaną one zróżnicowane w zależności od nośnika energii odnawialnej, zainstalowanej mocy urządzeń generujących energię oraz daty ich włączenia do eksploatacji lub modernizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto