Pociągiem w Łódzkie

Artykuł sponsorowany
Pierwsza wycieczka do przyrodniczych perełek Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie”, odbyła się w pierwszą sobotę lata, 21 czerwca 2014 r. – jej celem był Bolimowski Park Krajobrazowy. Organizatorem było Województwo Łódzkie, a projekt dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

W pierwszym wyjeździe do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wzięło udział 360 gości,. Trasa podzielona była na dwa etapy i liczyła łącznie około 20 km. W połowie drogi w Ośrodku Wypoczynkowym Sosenka zaplanowano odpoczynek przy grillu. W trakcie popołudniowej sjesty rozstrzygnięto konkurs i rozdano uczestnikom nagrody.

Bolimowski Park Krajobrazowy jest świetnym miejscem na to aby zaplanować własny plan podróży, ze względu na wachlarz możliwości sposobu spędzenia czasu.
Dlatego też poniżej przedstawiamy wskazówki i inspiracje pomocne podczas wycieczki:

Aby się dostać się na miejsce najlepiej jest wysiąść na stacjach: Skierniewice Rawka albo Radziwiłłów Mazowiecki (trzeba przesiąść się na dworcu w Skierniewicach na pociąg osobowy w kierunku na Warszawę, ponieważ pociągi pośpieszne kursujące w stronę stolicy nie zatrzymują się na tych stacjach).

Bolimowski Park Krajobrazowy przecina rzeka Rawka, będąca najdłuższym rezerwatem
w Polsce, z zachowaną naturalną, linię brzegową. Stanowi ostoję dla wielu gatunków ptaków, w tym także dla niezwykle rzadkiego w Europie Środkowej bociana czarnego. Rawka jest idealna dla miłośników kajaków.
Bolimowski Park Krajobrazowy posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
W puszczy przecinają się liczne szlaki piesze i rowerowe, można skorzystać
z rozmieszczonych tu gospodarstw agroturystycznych.

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym, oprócz Rawki, znajdują się 4 inne rezerwaty. Trzy
z nich – Ruda Chlebacz, Kopanicha i Puszcza Mariańska (położona w województwie mazowieckim) to rezerwaty leśne. Polana Siwica, jest dzisiaj rezerwatem chroniącym zagrożone gatunki roślinności łąkowo – torfowiskowej.

Puszcza Bolimowska to pamiątki wojenne. Na przełomie 1914 i 1915 roku wzdłuż Rawki ustabilizował się. W styczniu i maju 1915 roku Niemcy przeprowadzali ataki gazowe.D ziś o tej historii świadczą kilometry okopów, pozostałości ziemnych działobitni oraz cmentarze - mauzoleum w Joachimowie – Mogiłach oraz nieduże, powoli ginące wśród otaczającej je przyrody nekropolie w okolicach Bud Grabskich a także mogiły zbiorowe w Kamionie i Samicach.

Powyższe wskazówki to tylko część możliwości, jakie daje Bolimowski Park Krajobrazowy. Głodnym wiedzy polecamy lekturę stron internetowych : www.parkilodzkie.pl i lodzkie.travel.pl.

Bolimowski Park Krajobrazowy jest doskonałym punktem weekendowych wypraw. Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dodaj ogłoszenie