Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polmos w Sieradzu. Rok temu nastąpiło otwarcie wielkiej wystawy w muzeum. Pokazywana prywatna kolekcja wciąż się rozrasta ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Wystawa poświęcona nieistniejącym już zakładom przemysłu spirytusowego została otwarta rok temu. Okazała się wielką atrakcją i pozwoliła na wzbogacenie kolekcji
Wystawa poświęcona nieistniejącym już zakładom przemysłu spirytusowego została otwarta rok temu. Okazała się wielką atrakcją i pozwoliła na wzbogacenie kolekcji Paweł Gołąb
To było wielkie wydarzenie dla wszystkich miłośników Sieradza i jego historii. Przed rokiem w Muzeum Okręgowym w Sieradzu nastąpiło otwarcie przebogatej i ciekawej wystawy poświęconej historii sieradzkiego Polmosu. Okazała się najbardziej popularną w ostatnich latach historii placówki gromadząc ponad tysiąc odwiedzających. Twórcy pokazywanej na ekspozycji kolekcji ciągle wzbogacają swoje zbiory i proszą o zgłaszanie kolejnych pamiątek.

Wystawa została urządzona pod hasłem „Jak w Sieradzu wódkę robiono…”, a oglądać na niej można było pamiątki związane z sieradzkim Polmosem – od butelek przez zdjęcia i dokumenty po różnorodne gadżety. Większość z nich pochodziła z imponującej kolekcji miejscowego pasjonata Borysa Sośnickiego, pozostała część z muzealnych zbiorów.

Otwarcie wystawy nastąpiło 25 listopada 2022, a ze względu na ogromne zainteresowanie – według wyliczeń odwiedziło ją łącznie prawie 1,1 tysiąca osób - pozostała czynna aż do pierwszych dni marca obecnego roku.

- Historia Polmosu to wielka część historii Sieradza. Gdyby zakład istniał do tej pory, obchodzilibyśmy 115-lecie przemysłowego gorzelnictwa w naszym mieście – mówił podczas otwarcia wystawy Piotr Gutbier, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Jak uzupełniał Borys Sośnicki, początki sieradzkiego Polmosu sięgają w 1907 roku, kiedy Józef Modelski założył swoje zakłady, które po II wojnie światowej zostały znacjonalizowane. - Niestety lata 90. ubiegłego wieku i dwutysięczne były bardzo ciężkie dla polskiego gorzelnictwa. Okres przemian ustrojowych i wzmożonej konkurencji zza granicy spowodował, że większość polskich gorzelni upadło i sieradzki Polmos był jednym z tych przypadków, co jest bardzo przykre. Produkcji alkoholu zaprzestano w naszym mieście w 2008 roku, dwa lata później rozlewania, a w 2012 zakłady zostały zamknięte – w skrócie przybliżał historię zakładu sieradzki pasjonat.

Wystawa pozwoliła na wzbogacenie kolekcji. Jej twórcy proszą kolejne osoby o zgłaszanie pamiątek związanych z nieistniejącym już zakładem

Borys Sośnicki, którego w niezwykłej pasji wspiera dziadek Władysław, dzięki wystawie wzbogacił swoją kolekcję. Przybyły kolejne egzemplarze alkoholi produkowanych w Sieradzu oraz inne pamiątki w postaci gadżetów i dokumentów, w tym osobistych przekazanych przez pracowników Polmosu. Zdjęcia nowinek wraz z fotorelacją z wystawy obejrzeć można w galerii artykułu.

Twórcy kolekcji niezmiennie proszą o kontakt osoby, które posiadają w swoich archiwach pamiątki związane z Polmosem w Sieradzu. W tej sprawie można dzwonić pod nr tel. 530 730-707.

Jak powstawała kolekcja Borysa Sośnickiego? Przeczytasz w linku poniżej:

Polmos w Sieradzu. Imponująca kolekcja pamiątek po nieistnie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto