Tak to się zaczęło
Po raz pierwszy świąteczne corso wzorowane na pochodzie organizowanym w mieście Alsmeer w Holandii przeszło ulicami Skierniewic w 1977 roku. Pomysł na owocowo-warzywno-kwiatową imprezę narodził się w ówczesnych instytutach: Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Warzywnictwa. Jednak nie bez znaczenia w zainicjowaniu wydarzenia były czynniki, nazwijmy to, geopolityczne. Zaledwie 2 lata wcześniej na mapie Polski pojawiło się województwo skierniewickie.
- Z inicjatywy ówczesnego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Ryszarda Bryka oraz wojewody skierniewickiego Stanisława Barańskiego, dla zintegrowania młodego województwa, pomyślano o organizacji imprezy, która miałaby ogólnopolski charakter kulturalno-wystawienniczo-handlowy, a jednocześnie promowała znane nie tylko w kraju, ale i na świecie instytuty: Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Warzywnictwa – wspominała na łamach „ITS” Małgorzata Lipska-Szpunar. - Długo dyskutowano nad nazwą święta, co jest ważniejsze: kwiaty dla ozdoby czy żywność. Ostatecznie ustalono, że poszczególne elementy nazwy zostaną podane w kolejności alfabetycznej: kwiaty, owoce, warzywa.
Święto na unikalnych fotografiach z ubiegłego wieku
Przez blisko pół wieku impreza na stałe wpisała się w kalendarz Skierniewic, a spekulacje na temat nadchodzącej edycji oraz komentarze po tej właśnie minionej nie cichną przez wiele tygodni.
Przypomnijmy sobie, jak Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw wyglądało w latach 80 i 90-tych XX wieku. Autorem zdjęć prezentowanych w galerii jest Zbigniew Stankiewicz a pochodzą one z prowadzonego przez Muzeum Historyczne miasta Archiwum Cyfrowego Skierniewic.
Ponad 30 lat temu na Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw...

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?