Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnia laryngologiczna skierniewickiego szpitala zyskała nowoczesne wyposażenie

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
W poradni laryngologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im Stanisława Rybickiego w Skierniewicach pojawiło się nowoczesny sprzęt. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi już na pacjenci zgłaszający się do placówki będą mogli skorzystać z badań endoskopowych.

Skierniewicki szpital w miarę możliwości i pozyskiwanych funduszy stara się uzupełniać niezbędne nowoczesne wyposażenie. Ostatnio wysokiej klasy sprzęt trafił do przyszpitalnej poradni laryngologicznej. Nowe urządzenia to unit laryngologiczny, lampa czołowa bezprzewodowa z lupą oraz endoskopowy zestaw laryngologiczny, w skład którego wchodzi: laryngoskop, nasofaryngoskop, sinuskop a także kamera full HD z komputerem i oprogramowaniem. Koszt nowego wyposażenia to w sumie blisko 140 tys. zł. Sprzęt został zakupiony przez szpital dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który w sumie na doposażenie placówki przekazał 550 tys. złotych. Część tej dotacji dyrekcja WSZ postanowiła przeznaczyć na urządzenia dla poradni laryngologicznej. Realizację zamówienia swą wiedzą wspierał inż. Jerzy Urbanek, główny specjalista pracowni aparatury medycznej w skierniewickiej placówce. Dla pacjentów dostępność badań endoskopowych już na wstępnym etapie oznacza szybką i precyzyjną diagnozę.

– Przy pomocy tego urządzenia możemy ocenić regiony laryngologiczne, które są trudne w badaniu klasycznym, czyli wziernikiem, lub lusterkiem i światełkiem – wyjaśnia dr Anna Kawełczyk. – Badanie endoskopowe polega na tym, że lekarz wprowadza endoskop do nosa lub jamy ustnej pacjenta, kieruje go na określony region i wtedy ten właśnie region lub narząd podświetlony i powiększony pojawia mu się na monitorze. Obraz oczywiście można zapisać w formie cyfrowej i archiwizować, co pozwala na kontrolę i ocenę efektów zastosowanego leczenia.

Dr Kawełczyk jest przekonana, że dzięki nowemu wyposażeniu u wielu pacjentów uda się wcześnie zdiagnozować poważne choroby gardła lub krtani, co pozwoli na zastosowanie skutecznego leczenia.

– To szalenie istotne – mówi dr Kawełczyk. – Pewne poważne choroby gardła dolnego i krtani są długo skąpoobjawowe lub bezobjawowe, zatem pacjent zgłasza się do lekarza stosunkowo późno.
Dlatego zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy mają chrypkę, bezgłos, duszność, dyskomfort w gardle lub zaburzenia połykania, by ze skierowaniem od lekarza rodzinnego zgłaszali się do nas na „badanie kamerką”. – zachęca dr Anna Kawełczyk. – Badanie jest krótkie, bezbolesne i stąd apel, by korzystać z niego, choćby tylko po to, żebyśmy zobaczyli, czy wszystko jest w porządku. Prócz tego endoskop w poradni będzie nam służył do kontrolnego badania pacjentów po endoskopowych operacjach nosa i zatok przynosowych.

Dodajmy, że oddział laryngologiczny skierniewickiego szpitala również został w tym roku doposażony. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi zostało zakupione instrumentarium do endoskopowych operacji zatok przynosowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto