Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna

Paweł Gołąb
Marszałkowie (od lewej) sprawdzali niedawno jak w Sieradzu buduje się za unijne pieniądze
Marszałkowie (od lewej) sprawdzali niedawno jak w Sieradzu buduje się za unijne pieniądze Paweł Gołąb
Urzędową sprawę będzie można załatwić na odległość; więcej ludzi będzie miało zapewniony swobodny dostęp do wszelkich e-usług, a wyniki badań pacjenta szybciej, bo przez internet zostaną przesłane pomiędzy szpitalami. To kilka z korzyści, które ma przynieść rozpoczęta przez samorząd województwa inwestycja polegająca na budowie Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej.

Pierwszy etap projektu, który już się rozpoczął, pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki temu powszechny dostęp do wirtualnego świata za pomocą łącz radiowych, a później światłowodowych, mieć będą mieszkańcy 630 miejscowości, w tym takich, które pod tym względem stanowiły białą plamę.

Pierwszy etap inwestycji obejmie cztery powiaty naszego regionu. Elementy sieci budowane będą w miejscowościach: Sieradz, Błaszki, Sudoły, Zapole, Warta, Rossoszyca, Tubądzin (powiat sieradzki); Zduńska Wola, Pstrokonie (powiat zduńskowolski); Poddębice, Wartkowice, Dalików, Bratków Dolny (powiat poddębicki) oraz Łask i Kustrzyce (powiat łaski).

Całkowita wartość pierwszego etapu to 71 mln zł. Unijne dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego przekroczy 50 mln zł, a pozostałą kwotę zapewni samorząd województwa. Jak informuje Urząd Marszałkowski, za te pieniądze wybudowane zostanie ponad 300 km sieci szkieletowej i ponad 460 km dystrybucyjnej. W jej zasięgu znajdzie się ponad 131 tys. gospodarstw domowych, z czego aż 38 tys. w obszarach pozbawionych dotąd dostępu do szerokopasmowego internetu.

- Nasz projekt wyróżnia się wśród innych trzema istotnymi cechami: wyraźnie wyróżnioną etapowością, włączeniem szpitali bezpośrednio do sieci szkieletowej oraz uruchomieniem projektu pilotażowego, co daje szansę na sprawdzenie praktycznych aspektów wykonalności przedsięwzięcia - podkreśla wicemarszałek Witold Stępień, nadzorujący projekt.

Jak informuje UM, planowana infrastruktura ma uzupełniać istniejące zasoby należące do różnych operatorów i wypełnić lukę w dostępie do sieci internetowej nowej generacji. Po zakończeniu realizacji inwestycji, samorząd powierzy zarządzanie nią podmiotowi, który wykorzystywać ją będzie do świadczenia usług hurtowych dla operatorów oferującym internet gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom.

Wspomniany projekt pilotażowy, którego zadaniem było przetarcie szlaku (objął m.in. gminę Dalików), ma się zakończyć już w listopadzie. Jak zapewnia UM, ten wycinek inwestycji pozwolił na sprawdzenie w praktyce, jak powinna wyglądać współpraca wszystkich zainteresowanych stron, co pozwoli na sprawną budowę ŁRST. Całość ma powstać w ciągu trzech lat.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto