Pierwszy etap projektu, który już się rozpoczął, pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki temu powszechny dostęp do wirtualnego świata za pomocą łącz radiowych, a później światłowodowych, mieć będą mieszkańcy 630 miejscowości, w tym takich, które pod tym względem stanowiły białą plamę.
Pierwszy etap inwestycji obejmie cztery powiaty naszego regionu. Elementy sieci budowane będą w miejscowościach: Sieradz, Błaszki, Sudoły, Zapole, Warta, Rossoszyca, Tubądzin (powiat sieradzki); Zduńska Wola, Pstrokonie (powiat zduńskowolski); Poddębice, Wartkowice, Dalików, Bratków Dolny (powiat poddębicki) oraz Łask i Kustrzyce (powiat łaski).
Całkowita wartość pierwszego etapu to 71 mln zł. Unijne dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego przekroczy 50 mln zł, a pozostałą kwotę zapewni samorząd województwa. Jak informuje Urząd Marszałkowski, za te pieniądze wybudowane zostanie ponad 300 km sieci szkieletowej i ponad 460 km dystrybucyjnej. W jej zasięgu znajdzie się ponad 131 tys. gospodarstw domowych, z czego aż 38 tys. w obszarach pozbawionych dotąd dostępu do szerokopasmowego internetu.
- Nasz projekt wyróżnia się wśród innych trzema istotnymi cechami: wyraźnie wyróżnioną etapowością, włączeniem szpitali bezpośrednio do sieci szkieletowej oraz uruchomieniem projektu pilotażowego, co daje szansę na sprawdzenie praktycznych aspektów wykonalności przedsięwzięcia - podkreśla wicemarszałek Witold Stępień, nadzorujący projekt.
Jak informuje UM, planowana infrastruktura ma uzupełniać istniejące zasoby należące do różnych operatorów i wypełnić lukę w dostępie do sieci internetowej nowej generacji. Po zakończeniu realizacji inwestycji, samorząd powierzy zarządzanie nią podmiotowi, który wykorzystywać ją będzie do świadczenia usług hurtowych dla operatorów oferującym internet gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom.
Wspomniany projekt pilotażowy, którego zadaniem było przetarcie szlaku (objął m.in. gminę Dalików), ma się zakończyć już w listopadzie. Jak zapewnia UM, ten wycinek inwestycji pozwolił na sprawdzenie w praktyce, jak powinna wyglądać współpraca wszystkich zainteresowanych stron, co pozwoli na sprawną budowę ŁRST. Całość ma powstać w ciągu trzech lat.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?