Prace nad założeniami dokumentu RSI dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030

Artykuł sponsorowany
Wykonawca zamówienia Deloitte Business Consulting oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., zakończyły opracowywanie założeń Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030. W ramach zamówienia zostały opracowane dwa raporty z badania dotyczące sytuacji technologicznej WŁ oraz pięć raportów z prac zespołów zadaniowych.

Wizja województwa łódzkiego zawarta w projekcie RSI wskazuje, że dzięki wdrożeniu zaplanowanych w dokumencie działań:

województwo łódzkie stanie się "Ziemią Obiecaną" dla przedsiębiorców, inwestorów i mieszkańców, gdzie:
- Każdy innowacyjny pomysł jest możliwy do realizacji,
- Tradycja łączy się z nowoczesnością,
- Kreatywność jest lokomotywą rozwoju.

Odnosi się ona zarówno do tradycji regionu łódzkiego, jak i wspierania szeroko rozumianej innowacyjności mieszkańców. Motorem rozwoju mogą stać się tradycyjne, silnie zakorzenione w regionie branże, jednocześnie wspierane przez nowoczesne technologie, takie jak nanotechnologia, biotechnologia, mechatronika oraz technologie informatyczne.
Realizacja RSI będzie opierała się na trzech głównych priorytetach:
1. Priorytet 1. Specjalizacja regionalna
2. Priorytet 2. Rozwój potencjału innowacyjnego regionu
3. Priorytet 3. Zarządzanie innowacjami w regionie

Działania wskazane do realizacji w ramach poszczególnych priorytetów mają na celu - z jednej strony - wykorzystanie potencjału gospodarczego i technologicznego województwa łódzkiego poprzez koncentrację na wybranych specjalizacjach ("lokomotywach wzrostu"), z drugiej - wsparcie rozwoju innowacji w szerokim zakresie niezależnie od branży, w jakiej funkcjonuje przedsiębiorstwo (m. in. poprzez wsparcie innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych, marketingowych).

Kluczowe branże wskazane w dokumencie RSI, to:
- medycyna (w tym medycyna uzdrowiskowa), farmacja i kosmetyki,
- energetyka (w tym energia konwencjonalna i odnawialne źródła energii),
- nowoczesne włókiennictwo i przemysł odzieżowy,
- zaawansowane materiały budowlane,
- przemysł rolno-spożywczy.

Szczególnie istotne będą w tym zakresie projekty wykorzystujące technologie z kluczowych obszarów, zidentyfikowanych jako technologie przyszłości, tj. biotechnologia, mechatronika, nanotechnologia i materiały funkcjonalne oraz technologie informatyczne.

Środki związane z działaniami wskazanymi w tym obszarze będą skierowane na podnoszenie świadomości oraz wiedzy i kwalifikacji zarówno przedsiębiorstw i ich grup, w tym klastrów działających w ramach obszarów specjalizacji, jak i podmiotów wspierających ich rozwój, tj. jednostek naukowych, instytucji otoczenia biznesu, szkolnictwa na wszystkich poziomach nauczania oraz pozostałych podmiotów działających na rzecz specjalizacji regionu. Projekty realizowane w tym zakresie będą miały również na celu poprawę komunikacji i przepływu informacji oraz intensyfikację współpracy i transferu technologii pomiędzy sektorem nauki a biznesem we wskazanych dla województwa łódzkiego obszarach specjalizacji, nie tylko wewnątrz regionu, ale również na poziomie międzyregionalnym i międzynarodowym.

W ramach Priorytetu 2. wsparcie będzie przeznaczone na działania związane z podnoszeniem świadomości oraz wiedzy i kwalifikacji w ramach szeroko rozumianej innowacyjności i  przedsiębiorczości (np. w zakresie dostosowania programów kształcenia do tematyki, a także zapewnienia dedykowanego doradztwa i szkoleń w odniesieniu do wszystkich podmiotów działających poza obszarami specjalizacji, niezależnie od rodzaju branży, w której działają podmioty).

Celem Priorytetu 3. jest poprawa zarządzania innowacjami w regionie. Konsekwentne wdrażanie inicjatyw zdefiniowanych w ramach pierwszych dwóch priorytetów wymaga z jednej strony przygotowania struktur instytucjonalnych i organizacyjnych oraz instrumentów wspierających te procesy, z drugiej - konieczne jest budowanie świadomości na temat znaczenia innowacji dla rozwoju regionu oraz poszerzania wiedzy w tym zakresie, wśród wszystkich wspierających działania pro-innowacyjne podmiotów (czyli samorządów lokalnych, partnerów społeczno-gospodarczych, sektora nauki czy instytucji otoczenia biznesu).
Dlatego wsparcie w obszarze zarządzania będzie przeznaczone również na działania związane z powołaniem sieci podmiotów odpowiedzialnych za bezpośrednie kontakty z przedsiębiorstwami w wybranych obszarach, oraz platformy współpracy instytucji, zajmujących się wsparciem innowacji. Przygotowanie RSI LORIS 2030 włączyło do procesu szereg najważniejszych podmiotów życia gospodarczego takich jak: przedsiębiorstwa, jednostki naukowo-badawcze, uczelnie wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje otoczenia biznesu oraz wszystkie podmioty zainteresowane podnoszeniem poziomu innowacyjności regionu. Łączna liczba zaangażowanych w prace nad RSI LORIS 2030 wyniosła ponad 1350 osób. Poszczególne założenia z dokumentu zostały pozytywnie zaopiniowane podczas paneli ekspertów.

W dniach od 8 do 14 stycznia 2013 r. we wszystkich podregionach województwa łódzkiego trwały konsultacje społeczne wypracowanego materiału.

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony samorządów, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesowego, przedstawicieli instytucji naukowo-badawczych, a także studentów. Wszystkie uwagi i opinie zgłoszone przez interesariuszy projektu, zostały odnotowane i będą wzięte pod uwagę przy opracowywaniu projektu Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego - LORIS 2030.

Więcej informacji na stronie: http://lptw.lodzkie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto