Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt ustawy umożliwiającej pracodawcom kontrolowanie czy pracownicy są zaszczepieni trafił do Sejmu

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
archiwum NaM/PolskaPress
Posłowie PiS nie wycofali się z pomysłu wprowadzenia ustawy umożliwiającej pracodawcom między innymi kontrole czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciw Covid-19. Poselski projekt trafił do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Zdrowia. Pod projektem podpisali się między innymi posłowie z woj. łódzkiego: Paweł Rychlik, Joanna Lichocka i Robert Telus. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia wszystkich parlamentarzystów, którzy podpisali się pod wnioskiem.

Budzący duże kontrowersje projekt ustawy umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie certyfikatów covidowych pracowników będzie procedowany. Pod projektem podpisało się 31 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich znalazło się troje posłów partii rządzącej z województwa łódzkiego: Joanna Lichocka z okręgu sieradzkiego, Robert Telus z okręgu piotrkowskiego i Paweł Rychlik z Wielunia.

Wieluński poseł PiS wraz z posłem Czesławem Hocem o założeniach projektu opowiadał na konferencji prasowej 17 listopada. Konferencję przerwał wówczas Artur Dziambor z Konfederacji zarzucając Rychlikowi i Hocowi, że ci chcą wprowadzić „najobrzydliwszą formę segregacji sanitarnej” Polaków, a działająca w Internecie grupa #OtwieraMY zapowiedziała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o pełnieniu przestępstwa przez Rychlika i Hoca w związku z ich „nazistowskimi zapędami”.

Paweł Rychlik bronił jednak pomysłu już po konferencji podkreślając, że jest odpowiedzią na głosy pracodawców i pracowników.

-Tutaj nie ma żadnego nacisku czy przymusu. Wręcz przeciwnie, to jest możliwość. Chcemy, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, że któryś z pracowników będzie niezaszczepiony i zachoruje, a później z tego powodu zamykana jest na przykład cała restauracja, a ludzie idą na przymusowe, czy bezpłatne urlopy - mówi Rychlik.

Hoc i Rychlik liczyli na to, że projekt trafi do Komisji Zdrowia około 2 grudnia, tak się jednak nie stało. Do sejmu poselski projekt ustawy trafił, po drobnych poprawkach, we wtorek 14 grudnia i tego samego dnia został skierowany do pierwszego czytania we wspomnianej komisji.

Projekt zakłada między innymi bezpłatne testy na Covid-19 dla pracowników. Umożliwia też pracodawcy skontrolowanie wyniku testu pracownika bądź jego certyfikatu covidowego czy też informacji o przebytej chorobie.

Kierownicy podmiotów leczniczych będą mogli z kolei nałożyć na pracowników obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19. Poselski projekt przewiduje też pewne przywileje dla przedsiębiorców, którzy wykonują działalność na rzecz osoby zaszczepionej.

Jakie szanse na uchwalenie ma poselski projekt? W samym PiS nie ma zgody co do jego założeń. W Sejmie działa Parlamentarny Zespół ds. Sanitaryzmu, którego niemal wszyscy członkowie to parlamentarzyści klubu PiS i przy okazji osoby sprzeciwiające się tzw. „segregacji sanitarnej”. W zespole w roli sekretarza pracuje posłanka z Bełchatowa Małgorzata Janowska, która poprosiliśmy o opinię w sprawie projektu, jednak na chwilę obecną nie udało nam się otrzymać odpowiedzi.

Wiele wskazuje na to, że posłowie wnioskodawcy będą musieli liczyć na wsparcie opozycji w sprawie projektu.

Najważniejsze założenia poselskiego projektu

  • Pracownikom będą przysługiwały bezpłatne testy na Covid-19
  • Pracodawca będzie miał możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony, posiada negatywny wynik testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin lub przechorował Covid-19
  • Pracodawca będzie mógł zmienić miejsce pracy lub stanowisko pracownikowi, który odmówi udzielenie informacji na temat szczepienia, przechorowania lub wyniku testu na Covid-19, ale nie będzie mógł wypłacać takiej osobie wynagrodzenia niższego, niż dotychczasowe
  • Kierownik podmiotu leczniczego będzie mógł nałożyć na pracowników obowiązek szczepienia przeciw Covid-19
  • Przedsiębiorca, który wykonuje działalność na rzecz osoby zaszczepionej, mającej negatywny wynik testu lub takiej, która przechorowała Covid-19 nie będzie objęty czasowym ograniczeniem wykonywania działalności.

Projekt ustawy umożliwiającej pracodawcom kontrolowanie czy ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto