Rok 2022 w Powiatowym Urzędzie Pracy. Miliony na aktywizację i nowa lista zawodów deficytowych

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Archiwum
Udostępnij:
Rekordowo duże pieniądze na rozmaite formy pomocy zarówno bezpośrednio osobom bezrobotnym jak i przedsiębiorcom na tworzenie miejsc pracy otrzymał w tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach. Do rozdysponowania jest łącznie ponad 7 mln 635 tys. zł. Pieniądze pochodzą zarówno z państwowego Funduszu Pracy jak i z Europejskiego Funduszu Socjalnego.

Więcej pieniędzy na aktywizację zawodową

Stopa bezrobocia na koniec ubiegłego roku w Skierniewicach wynosiła 5,3 proc. zaś w powiecie ziemskim 3,5 procenta. To mniej niż średnia wojewódzka, która wynosiła 5,7 proc.
Na koniec grudnia 2021 roku w skierniewickim Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 899 osób pochodzących z miasta oraz 568 mieszkających na terenie powiatu ziemskiego. Większość z nich bo aż przeszło 55 proc. to osoby długotrwale bezrobotne, czyli takie które w przeciągu dwóch lat były zarejestrowane w urzędzie co najmniej przez 12 miesięcy. To do nich oraz innych osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy mają szansę trafić pieniądze przeznaczone na aktywizację zawodową. A tych w 2022 roku Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach ma naprawdę dużo. Do wykorzystania jest kwota o łącznej wysokości ponad 7mln 600 tys. zł.

– To o wiele większa kwota, niż w latach ubiegłych – przyznaje Jacek Januszkiewicz, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej skierniewickiego Powiatowego Urzędu Pracy. – Oznacza to, że więcej osób i to zarówno bezrobotnych, jak i przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z pomocy finansowej przy zatrudnieniu.

Rozmaite formy pomocy

– Form pomocy jest dużo i każdy, kto spełnia odpowiednie warunki może się o nie starać – mówi Ryszard Pawlewicz, dyrektor PUP. – Mogą to być między innymi staże, szkolenia – i to nie tylko szkolenia dla osób bezrobotnych, dotujemy także szkolenia dla pracowników w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, prace interwencyjne, doposażenie nowych stanowisk pracy czy dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Warto się z nami kontaktować, gdyż możliwości jest naprawdę sporo.

Oczami przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali ze wsparcia tworząc w swoich firmach nowe stanowiska przyznają, że możliwość skorzystania z dotacji znacznie ułatwia funkcjonowanie.

– Każdy przedsiębiorca, który będzie miał taką możliwość z pewnością skorzysta ze wsparcia, jakie oferuje Urząd Pracy: czy to z możliwości zorganizowania stażu, czy dopłaty do wynagrodzenia, czy też doposażenia nowopowstałego stanowiska pracy – mówi jeden ze skierniewickich przedsiębiorców. – Głównym powodem niewątpliwie są rosnące koszty pracy. Utrzymanie pracownika to dla małego przedsiębiorstwa wciąż bardzo duże obciążenie finansowe. Zaczynałem działalność, jako firma jednoosobowa. Z biegiem czasu, także dzięki dotacjom pracuje u mnie obecnie kilka osób. I choć pewnie i tak zdecydowałbym się na ich zatrudnienie, to z pewnością pracowalibyśmy na innym sprzęcie i w innych warunkach – dodaje mężczyzna.

Jakie zawody będą najbardziej poszukiwane w 2022 roku?

Prócz pieniędzy w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu osobom bezrobotnym może także pomóc tak zwany „Barometr zatrudnienia”. To dokument prognozujący jacy pracownicy będą najbardziej poszukiwani na rynku. Jest on tworzony przez pracowników PUP na podstawie danych z poprzedniego roku, a po weryfikacji i uzupełnieniu przez struktury wojewódzkie i krajowe publikowany na stronie internetowej.
„Barometr” dotyczący terenu Skierniewic i pobliskich miejscowości opublikowany zostanie lada chwila. Niecierpliwym podpowiadamy, iż problemu ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć pracownicy branży budowlanej: brukarze, cieśle i stolarze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, monterzy instalacji budowlanych oraz monterzy konstrukcji metalowych.
Miejsc pracy nie powinno zabraknąć także dla diagnostów samochodowych, kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych.
Zatrudnienie bez problemu znajdą lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, operatorzy aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni oraz nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.
Poszukiwani będą również spawacze, ślusarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie