Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowa Karta Praw Rodzin w Tomaszowie Maz. przyjęta. Podzieliła radnych i mieszkańców

bead
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Maz. przyjęta została Samorządowa Karta Praw Rodzin, wywołując przy tym gorącą dyskusję. Nie wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Maz. przyjęta została Samorządowa Karta Praw Rodzin, wywołując przy tym gorącą dyskusję. Nie wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały.

Projekt uchwały na sesję Rady Miasta Tomaszowa zgłosił radny Jarosław Batorski, prezentujący klub związany z prezydentem Tomaszowa, czyli PiS-em. O uchwalenie karty wnioskowali też tomaszowscy działacze Konfederacji.

Samorządowa Karta Praw Rodzin została przygotowana przez Stowarzyszenie Ordo Iuris. Stowarzyszenie twierdzi, że coraz częściej samorządy próbują podważać konstytucyjne prawa rodzin i rodziców, a impulsami do przygotowania karty były m.in. postulaty o wprowadzenie wychowania seksualnego do szkół oraz promocja ruchów LGBT. Karta promowana jest m.in. pod hasłem “Stop dyktaturze LGBT”.

Już na początku sesji podczas uchwalania porządku obrad głos zabrała w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej radna Barbara Klatka, która zawnioskowała o zdjęcie punktu z porządku obrad. Argumentowała, że prezydent miasta nie ma kompetencji, by narzucać szkołom wartości, jakie przekazywane będą uczniom. To rada pedagogiczna szkoły w porozumieniu z radą rodziców decyduje, jaki program profilaktyczno-wychowawczy będzie realizowany w szkole.

Punkt jednak pozostał w porządku obrad.

Podczas dyskusji projekt uchwały krytykowali radni Koalicji Obywatelskiej m.in. Adrian Witczak i Michał Kucharski, którzy wskazywali na dyskryminację samotnych rodziców, na polityczny charakter karty, na ograniczenie praw mieszkańców, niezgodność z konstytucją czy dokumentami Unii Europejskiej. Radni dodawali, że przyjmowanie takich dokumentów pogłębia konflikt światopoglądowy, a to nie służy pracy samorządowej. Trzeba wypracować realne działania na rzecz rodzin, a nie uprawiać propagandę.

Radny Batorski odpierał te zarzuty, twierdząc, że nie widzi w karcie dyskryminacji osób LGBT, uchwała jest zgodna z konstytucją, nikogo nie dyskryminuje, a jedynie afirmuje rodzinę.

Ostatecznie uchwałę poparli radni związani z PiS-em, przeciwko głosowali radni Koalicji Obywatelskiej, jeden radny, Cezary Krawczyk, wstrzymał się od głosu.
Również mieszkańcy Tomaszowa są podzieleni co do zasadności wprowadzania takiej karty. Komentują w sieci, że dokument nic nie wnosi, a jedynie dyskryminuje matki czy ojców samotnie wychowujących dzieci, często nie ze swojej winy, wielu zauważyło, że na tej samej sesji radni miejscy przyjęli uchwałę zmniejszającą ulgę na wywóz śmieci dla rodzin wielodzietnych, tłumacząc się rosnącymi kosztami.

Tomaszów jest kolejnym z samorządów w kraju, które przyjęły kartę. W województwie łódzkim kartę przyjęły już samorządy m.in. w Wieluniu, Łowiczu i Opocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto