Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanatorium z ZUS ZASADY. Kto może pojechać do sanatorium z ZUS za darmo i korzystać z zabiegów przez 24 dni?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Sanatorium z ZUS ZASADY. Do sanatorium z ZUS ubezpieczeni najczęściej wyjeżdżają z powodu schorzeń narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego oraz schorzeń psychosomatycznych. Spośród grup zawodowych, które najczęściej korzystają z takiego leczenia są: sekretarki i pracownicy biurowi, nauczyciele oraz pracownicy służby zdrowia. Rehabilitować się można w ośrodkach nad morzem, nad jeziorami i w górach.

W ciągu półrocza ubiegłego w województwie łódzkim lekarze wystawili 2039 skierowań na rehabilitację leczniczą w ramach ZUS, w tym 1639 skierowań wystawiono osobom z chorobami związanymi z narządem ruchu i 147 skierowań dla osób z chorobami układu krążenia.

Dla kogo ten wyjazd? Jakie warunki musisz spełnić aby pojechać?
Program rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS jest skierowany dla osób co do których zachodzi obawa, że będą musiały przejść na rentę chorobową. Ale jest też szansa, że po takiej rehabilitacji leczniczej na tyle poprawią stan zdrowia, że będą mogły wrócić do pracy zawodowej. A zatem:

  • masz ubezpieczenie w ZUS (pracujesz zawodowo)
  • pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne
  • pobierasz rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy - to możesz jechać na takie leczenie.

Jak załatwić skierowanie? Gdzie je złożyć?
Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS tzw. wniosek PR-4 (można go znaleźć w zakładce druki ZUS na stronie www.zus.pl), który wypełnia lekarz u którego się leczysz.
Wniosek można złożyć w dowolnym oddziale ZUS lub wysłać listownie. Jeśli złożysz wniosek w placówce ZUS zgodnie z miejscem zamieszkania to sprawę załatwisz szybciej.

Co powinno się znaleźć we wniosku?
Wniosek musi zawierać: imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim,
opinię, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy, dokumentację medyczną leczenia (np. karty informacyjne leczenia szpitalnego, USG itp.), informację, że dotyczy rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS.

Ile trwa pobyt i kto za niego zapłaci
Rehabilitacja w sanatorium ZUS trwa zazwyczaj 24 dni lecz kierownik ośrodka rehabilitacyjnego może ją skrócić lub wydłużyć w zależności od przebiegu rehabilitacji leczniczej. Poza zabiegami fizjoterapeutycznymi w czasie pobytu będziesz mieć także zabiegi relaksacyjne oraz spotkania z psychologiem.
ZUS pokrywa koszty rehabilitacji, zakwaterowania, wyżywienia oraz zwraca koszty dojazdu, koszt biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

Które schorzenia i gdzie możesz rehabilitować?
Stacjonarnie możesz rehabilitować się w schorzeniach: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego
psychosomatycznych, onkologicznych oraz narządu głosu. Ambulatoryjnie skorzystasz z rehabilitacji w schorzeniach narządu ruchu oraz układu krążenia.
ZUS ma zakontraktowane rehabilitacje w sanatoriach we wszystkich województwach. Najbliżej Łodzi - w Uniejowie, Ciechocinku i Wieńcu Zdroju. Ale podratować zdrowie można także w ośrodkach w: Świeradowie Zdroju, Muszynie, Polańczyku, Kamieniu Pomorskim, Gdańsku, Krynicy Morskiej, Stegnie i Gołdapi.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sanatorium z ZUS ZASADY. Kto może pojechać do sanatorium z ZUS za darmo i korzystać z zabiegów przez 24 dni? - Express Ilustrowany

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto