MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzanie współtworzyli ekspozycję w Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie. Jedną z instalacji przygotowała Pracownia Alchemika ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Damian Kołtuniak (DazFoto)
Sieradzki akcent ma nowo powstałe w Krakowie Muzeum Fabryka Wódki. Jeden z fragmentów ekspozycji przygotowany został przez Michała Szymańskiego i jego Pracownię Alchemika działającą przy Bractwie Rycerskim Ziemi Sieradzkiej. Sieradzanin wraz z zespołem stworzył instalację pokazującą jak destylacja alkoholu odbywała się przed wiekami.

Muzeum Fabryka Wódki powstało w podziemiach dawnego krakowskiego Polmosu przy ul. Fabrycznej 13, w niszczejących od kilkunastu lat budynkach z inicjatywy firmy Inter-Bud. Pomysłodawcy znając Pracownię Alchemika i jej działalność zgłosili się do sieradzanina z propozycją współpracy. Michał Szymański nie miał wątpliwości, by wesprzeć projekt. - Pomysł zrodził się z szacunku dla historii tego miejsca, było to więc zachęcające. Szczególnie dla naszego projektu skupionego wokół badań historii przemysłu chemicznego, w tym destylacji, czyli jednego z podstawowych mechanizmów tworzenia alkoholu.

Jak przybliża Michał Szymański, wraz z zespołem na potrzeby krakowskiego muzeum zrekonstruował aparaturę gorzelniczą z końca XV wieku. - I to w największym z możliwych zakresie. Na instalację złożył się wielki alembik ceramiczny umieszczony na atrapie historycznego pieca wykonanego z gliny, a całość jest połączona z drewnianą beczką. Co dodatkowo cieszy, jest to jeden z pierwszych punktów zwiedzania tego muzeum – podkreśla sieradzanin wskazując, że instalacja, choć poglądowa może mieć użytkowy charakter.

Wystawa ma fachowy i przekrojowy charakter

Aparatura powstała siłami kilku osób związanych z regionem sieradzkim. Aparat destylacyjny wykonał garncarz Michał Kaleta, palenisko przygotował sieradzki grafik Tomasz Tworek, a elementy stolarskie powstały w zakładzie stolarskim Władysława Przybylaka. Czuwającemu nad całością Michałowi Szymańskiemu powierzono dodatkowo stworzenie tematycznych tekstów, które znalazły się na niemal 30 planszach w muzeum.

Michał Szymański podkreśla, że twórcy Muzeum Fabryka Wódki rzetelnie przygotowali całość wystawy. - Trzeba przyznać, że na tle innych muzeów dotyczących historii alkoholu w Polsce, mamy tutaj wyróżniający się program opracowany z fachowcami różnych dziedzin. Prawidłowo poprowadzona narracja prezentuje pełne spektrum zagadnień dziejów polskiego alkoholu. To nie są wyrwane z kontekstu ciekawostki dotyczące pojedynczych aspektów, lecz wiedza jest pokazana w sposób kompleksowy.

Pracownia Alchemika działa od 12 lat w powiązaniu z Bractwem Rycerskim Ziemi Sieradzkiej, powstałym z inicjatywy miłośników historii Średniowiecza już 17 lat temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto