Specjały z buczkowskiej truskawki - marki województwa łódzkiego

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
Gmina Buczek realizuje obecnie projekt "Buczkowska truskawka - marką województwa łódzkiego", współfinansowany przez Unię Europejską.

Całkowita wartość projektu siega prawie miliona złotych, a dofinansowanie - ok. 850 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Warto zaznaczyć, że Gmina Buczek jako jedyna gmina wiejska w województwie łódzkim otrzymała dofinansowanie na promocję marki. Projekt realizowany ma być w latach 2014 - 2015. Pieniądze przeznaczone są na organizację Święta Truskawki, odbywającego się na przełomie czerwca i lipca, jak również na działania związane z promocją tego owocu, jak i promocją samej gminy Buczek.
Wymierne korzyści z uczestnictwa gminy w projekcie odczuwają już m.in. kobiety ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie, które kultywują tradycje kulinarne swojej wsi, położonej w sercu tzw. truskawkowego zagłębia.

- Dzięki projektowi "Buczkowska truskawka - marką województwa łódzkiego" możemy wypromować nasze truskawkowe wyroby w całym kraju. Podam tylko przykład z ostatnich tygodni, kiedy to wraz z koleżankami ze stowarzyszenia Marią Kolasą oraz Czesławą Malinowską prezentowałyśmy przygotowane przez nas przysmaki kulinarne na szóstej edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AgroTravel w Kielcach. Bez projektu na pewno trudniej byłoby nam się przebić do szerszego odbiorcy z naszymi specjałami - nie ukrywa zadowolenia Jadwiga Ratajczyk ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.
Specjalnością gospodyń z Bachorzyna są m.in. truskawkowe konfitury bachorzyńskich babek oraz nalewka truskawkowa, która trafiła już na Listę Produktów Tradycyjnych ministerstwa rolnictwa.

Panie z gminy Buczek mają też i inne talenty. W Kielcach chwaliły się swoim rękodziełem. Były to piękne ozdoby z motywem truskawki wykonane techniką decoupage. Z kolei w czasie dorocznego Święta Truskawki, którego organizacja także finansowana jest po części z pieniędzy RPO WŁ, gospodynie z Bachorzyna można będzie zobaczyć, jak zaprezentują się podczas występów na scenie. Warto więc poczekać, aż dojrzeją truskawki i odwiedzić gminę Buczek...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie