Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci skierniewickiej uczelni będą uczyli się na symulatorach medycznych

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura

Pierwszym zadaniem realizowanym w ramach projektu było utworzenie programu rozwojowego Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach w oparciu właśnie o Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. W pracach nad nim brali udział zarówno pracownicy skierniewickiej uczelni, jak i przedstawiciele partnera projektu, czyli Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach.

Potem przyszedł czas na przygotowanie pomieszczeń. Przebudowano sale dydaktyczne, które wyposażone w niezbędne urządzenia medyczne oraz manekiny. Fantomy medyczne służą do nauki udzielenia pomocy u pacjentów w różnym wieku: niemowlaków, dzieci, dorosłych i osób starszych. Wyglądają one bardzo realistycznie. Realistycznie wygląda także otoczenie, w którym znajdują się „pacjenci”. Na stoliku przy jednym z łóżek znajduje się nawet talerz z zupą. Mimo że na pierwszy rzut oka wygląda to zabawnie, wszystko służy poważnym celom.

Zespół dydaktyczny opracował scenariusze kliniczne - od najprostszych zadań, które można wykonać w ciągu pięciu minut do zaawansowanych problemów, które rozwiązuje kilkuosobowy zespół. Następnie studenci z wykładowcą omawiają scenariusz.

Ćwiczenia na fantomach to jedynie jeden z elementów nauki.

-Kształcenie studentów w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej opiera się na czterech procesach – kształcenie teoretyczne, kształcenie w warunkach symulowanych, kształcenie praktyczne pod ścisłą kontrolą nauczyciela-instruktora przedmiotu i w ostatnim etapie – kształcenie w warunkach rzeczywistych – mówiła podczas oficjalnego otwarcia doktor Joanna Soin, dziekan Kolegium Medyczno-Przyrodniczo-Technicznego skierniewickiej uczelni.

W sumie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej to siedem pomieszczeń: sala symulacji wysokiej wierności i pomieszczenia kontrolnego dla niej, sali symulacji zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, sali podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, sali egzaminacyjnej, sali ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich oraz sali ćwiczeń umiejętności technicznych.

Kształcenie w warunkach symulowanych to zachowanie wierności wyposażenia, otoczenia i psychologicznej. Władze skierniewickiej uczelni podczas zakładania Centrum podkreślały, że jego mottem będzie „empatia i profesjonalizm”, dlatego studenci oprócz umiejętności technicznych, będą zdobywali także umiejętność nawiązywania kontaktów z pacjentami.

Duże nadzieję, że otwarciem Centrum Symulacji wiąże dyrektor skierniewickiego szpitala:

-Jest to współpraca partnerska, więc korzyści są obustronne – podkreślał dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach, Jacek Kaniewski. - Jako pierwsi będziemy mieli dostęp do personelu, który kształcony jest na skierniewickiej uczelni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto