Szlakami wielkiej bitwy, a także atrakcji przyrodniczych i pamiątek kultury

Artykuł sponsorowany
Kilka nieznanych poza regionem miejscowości zyskało nagle siłę przyciągającą gości z całego kraju, a także m.in. z Rosji. Zjeżdżają tu nie tylko miłośnicy historii i militariów, ale i zwykli turyści, ciekawi miejsc, gdzie 100 lat temu rozegrała się wielka bitwa.

To był wspólny pomysł gmin: Brzeziny, Dmosin, Jeżów, Rogów i miasta Brzeziny z powiatu brzezińskiego oraz gminy Koluszki z powiatu łódzkiego wschodniego. Chodziło o wykorzystanie potencjału turystycznego, drzemiącego w historii i przyrodzie tych okolic. Wytyczono zatem i oznakowano szlaki turystyczne prezentujące ciekawe miejsca i wydarzenia.

Główną atrakcją projektu jest szlak historyczny prezentujący epizody związane z tzw. Bitwą Łódzką, która rozegrała się w listopadzie 1914 roku pomiędzy wojskami Niemiec i Rosji i miała wielce dramatyczny przebieg. Dość powiedzieć, że w ciągu 26 dni zginęło w niej około 200 tysięcy żołnierzy. Zostały po nich stopniowo niszczejące cmentarze wojskowe, które teraz, uporządkowane i częściowo odnowione, zaczęły przyciągać ludzi ciekawych przeszłości tych ziem i czasów, gdy Polacy żyjący pod zaborami walczyli ze sobą w szeregach obcych armii.

Szlak historyczny liczy 133 km na terenie między Koluszkami a Brzezinami. Dodatkowo zaprojektowano jeszcze trzy inne szlaki:

- Przyrodniczy, o długości 113 km, który biegnie w postaci pętli przez najcenniejsze przyrodniczo obszary - m.in. przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Buczynę Gałkowską i Parowy Janinowskie.

- Kulturowy, o długości 102 km, który prowadzi do najciekawszych miejsc związanych ze zróżnicowaniem etnicznym okolic Koluszek i Brzezin. Są tam zabytkowe obiekty: kościoły, cmentarze, dwory i zabudowania świadczące o dawnej wielokulturowości tego obszaru.

- Kulinarny, o długości 71 km, prowadzący do kilkudziesięciu miejsc, w których można zjeść tradycyjne polskie potrawy lub dania o charakterze regionalnym. Szlak ten zaplanowano w ten sposób, aby uzupełniał sieć pozostałych szlaków.

Do wszystkich ważniejszych obiektów dojechać można samochodem, a potem ewentualnie pójść pieszo lub przesiąść się na rower. Przebieg każdej ścieżki oznaczony został osobnymi symbolami. Przy ważniejszych obiektach znajdują się dodatkowe tablice informacyjne i kierunkowe szeroko informujące o miejscu, w którym turysta się znajduje.

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 380 tys zł, z czego kwota dofinansowania unijnego to około 280 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto