Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak się kończy złe parkowanie. Zobacz najlepsze sposoby na kary dla bezmyślnych kierowców

a.w.
ZOBACZ kreatywne pomysły na kary za złe parkowanie.
ZOBACZ kreatywne pomysły na kary za złe parkowanie. Instagram
Zatłoczone parkingi w miastach to nie tylko problem piątkowego popołudnia. Kierowcy próbujący zaparkować w mieście mają fantazję, a inni użytkownicy nie mają skrupułów, żeby dobitnie pokazać co się zrobiło źle. Mistrzów parkowania Ci u nas dostatek. ZOBACZ kreatywne pomysły na kary za złe parkowanie.

Naklejki „Karny … za złe parkowanie” to już przeżytek. Kierowcy i piesi mają coraz ciekawsze pomysły na zwrócenie uwagi, że ktoś zaparkował źle. W niektórych przypadkach kierowcy popisują się tak wielką nieodpowiedzialnością, że swoimi samochodami tamują ruch tramwajowy, zasłaniają wjazd czy wejście na przejście dla pieszych, parkują w bramie wjazdowej do szkoły czy na miejscu karetki przy wjeździe na SOR.

Złe parkowanie kontra przepisy

Przepisy drogowe, a konkretnie art. 49 ustawy prawo o ruchu drogowym, dokładnie określają miejsca, w których można parkować. Na przykład:

  • zabroniony jest postów w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej.
  • zabronione jest parkowanie samochodu na chodniku, o ile szerokość przejścia pozostawionego pieszym nie wynosi co najmniej 1,5 metra.

Jaka kara grozi za złe parkowanie?

Złe parkowanie według przepisów prawa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości:

od 100 do 300 zł

Mandat za złe parkowanie wystawić może straż miejska lub policja.

Złe parkowanie: samosąd. Naklejka czy farba?

W ostatnich latach popularne było dawanie naklejek na samochody dla kierowców, którzy nie potrafią parkować. „Karny … za złe parkowanie” rozchodził się na pniu. Polacy okazali się jednak bardziej pomysłowi. Naklejki to za mało. Dla samochodów postawionych przy wejściu do osiedlowych śmietników grozi kara wysypania śmieci na maskę, za postawienie samochodu na miejscu dla niepełnosprawnych – oblepienie całego samochodu naklejkami.

Co grozi za samosąd mistrzów parkowania?

Kierowca, który choć raz będzie ofiarą samosądu za złe parkowanie następnym razem dwa razy zastanowi się czy wybrane przez niego miejsce jest odpowiednie do pozostawienia samochodu. Kierowcy, którzy w kreatywny sposób wytykają innym kierowcom ich błędy w parkowaniu nie mogą się czuć bezkarni. Jeśli samosąd kierowców wywoła szkodę samochodu, można zakwalifikować czyn jako wykroczenie. W zależności od wysokości ewentualnych strat sprawca szkody może liczyć na grzywnę albo utratę wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Samosądy nie mają jednak na celu wyrządzenia jakiejkolwiek szkody innych samochodów. Chodzi o dobitne pokazanie, że wybrane miejsce do parkowania było niefortunne. Należy się zastanowić nad przyklejeniem naklejki, której odklejenie może powodować rysy na karoserii czy szybie, ponieważ one mogą być uznane jako szkoda. Nic jednak nie grozi kierowcom, którzy zostawiają dobitne wiadomości za wycieraczką czy malują znaki na zalegającym na samochodzie śniegu.

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Ta wiedza może uratować życie! [QUIZ]

ZOBACZ jak wyglądają

UWAGA niektóre przykłady kwalifikują się jako wykroczenie, a kara za taki samosąd na pewno była surowa. Pokazujemy przykłady, które miały miejsce w Polsce i nie tylko. Zdjęcia w galerii mają by,c przestrogą dla mistrzów parkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak się kończy złe parkowanie. Zobacz najlepsze sposoby na kary dla bezmyślnych kierowców - Dziennik Łódzki

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto