Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza pomagali mieszkańcom województwa "przechytrzyć raka"

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Podczas spotkań na fantomach prowadzono kursy samobadania piersi
Podczas spotkań na fantomach prowadzono kursy samobadania piersi Robert Gąsiorek
Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie zakończył VII edycję programu "Przechytrzyć raka". W jego ramach przeprowadzano wykłady i kursy samobadania oraz uruchomiono onkologiczny telefon zaufania.

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Przez ostatni rok w ramach realizowanego przez tarnowski szpital programu odbyło się dziesięć spotkań edukacyjnych w całej Małopolsce.

Specjaliści z zakresu onkologii udzielali porad i prowadzili kursy samobadania piersi oraz jąder na fantomach m.in. w Woli Rzędzińskiej, Tuchowie czy Dąbrowie Tarnowskiej.

- Rak piersi jest najczęstszym nowotworem rozpoznawalnym u kobiet. Rocznie w całej Polsce mamy szesnaście tysięcy nowych zachorowań. U nasz w szpitalu co roku diagnozujemy kilkadziesiąt przypadków raka piersi - mówi dr Maria Srebro, lekarze onkolog w Szpitalu św. Łukasza.

W spotkaniach wzięło udział w sumie 1,1 tysiąca osób z całego województwa Małopolskiego. Wśród nich była zarówno młodzież jak i seniorzy. Specjaliści prowadzący zajęcia próbowali zwiększyć ich czujność na różne objawy chorób nowotworowych.

- Najważniejszą prawdą onkologiczną jest to, żeby wcześnie zdiagnozować nowotwór. Wyleczenie zależy od stopnia zaawansowania w momencie postawienia rozpoznania. Nie ma nieważnych objawów, każdy objaw, który jest powtarzalny, uciążliwy, należy wyjaśnić. Podczas spotkań uczymy przede wszystkim, aby nie bać się kontaktu z onkologią - podkreśla Anna Czech, dyrektor Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

W ramach programu uruchomiono również onkologiczny telefon zaufania. Każdy mógł zadzwonić do specjalisty i uzyskać niezbędne dla siebie informacji. - Żaden telefon nie został zlekceważony. Każdy uzyskał potrzebne mu informacje - zaznacza dr Maria Srebro.

Organizatorzy akcji "Przechytrzyć raka" liczą, że dzięki niej zwiększy się liczba wcześnie wykrytych nowotworów co w efekcie pozwoli wygrać z chorobą wielu pacjentom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza pomagali mieszkańcom województwa "przechytrzyć raka" - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto