Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie kosmici. Zobacz niezwykły cmentarz bogomiłów z wyjątkowymi nagrobkami, który znajduje się w Bośni i Hercegowinie ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Uwagę na niezwykłej nekropolii przykuwają niezwykłe nagrobki
Uwagę na niezwykłej nekropolii przykuwają niezwykłe nagrobki Paweł Gołąb
Ludzkie postaci w wizerunkach przywołujących na myśl… kosmitów, monumentalne nagrobki i historia niezwykłej religii. To łączy niezwykły cmentarz Bogomiłów. W ramach naszego cyklu podróże dalsze i bliższe zapraszamy do Bośni i Hercegowiny.

Bogomiłowie. Kim byli wyznawcy zapomnianej religii?

Bogomili, bogomiłowie lub bogomilcy – jak przybliża Wikipedia - to wyznawcy synkretycznej sekty chrześcijańskiej, łączącej zaratustriański dualizm z chrześcijaństwem. Nazwa bogomił oznacza w języku bułgarskim miły Bogu. Jedną z prawd wiary bogomiłów było to, że Bóg ma dwóch synów – młodszego Jezusa i starszego Satanaela. Zobacz cmentarz wyznawców tej zapomnainej religii znajdujący się w Bośni i Hercegowinie.

To nie jedyne nietypowe cmentarze, które pokazaliśmy w ramach naszych wypraw. Zobacz inne niecodzienne nekropolie.

Bogomiłowie. Niezwykła religia

Religia ta – która rozwinęła się od X do XV wieku - powstała w efekcie buntu przeciw wpływom bizantyjskim w Bułgarii w X wieku i przeciwstawiała się ówczesnemu religijno-społecznemu systemowi (duchowieństwo, oddawanie czci świętym, ale też władza państwowa i przywileje dla możnych). Wyznawcy odrzucali krzyż Chrystusa, jako symbol męki. Uznawali, iż świat jest dziełem Szatana – odrzucali Stary Testament, kult maryjny, odpusty, liturgię. Spowiedź przebiegała w grupach. Ze względu na owe poglądy stali się przedmiotem prześladowań nie tylko Kościoła, lecz także państwa.

Radimlja. Cmentarz Bogomiłów w Bośni i Hercegowinie

Nekropolia Radimlja – jak podkreśla Wikipedia - jest jednym z najcenniejszych zabytków okresu średniowiecza w Bośni i Hercegowinie . Jest chroniony przez UNESCO i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cmentarz obejmuje 133 wapiennych nagrobków. Trzon nekropolii powstał pod koniec XIV wieku, kiedy to wykonano trzy duże skrzynie, z czego dwie są bogato zdobione motywami płaskorzeźbionymi .
Prawie połowa nagrobków (63) została ozdobiona płaskorzeźbą, ryciną lub kombinacją. Najpiękniej zdobionymi przykładami są wysokie skrzynie z postumentem i sarkofag z postumentem, zachowane dla elity społecznej. Ozdoby obejmują zakrzywione linie z koniczyną, plastikowy zygzak, promieniste koło, rozetę, przedstawienie plastikowych kółek, klaster, pręt w kształcie litery T, krzywizny spiralne. Przedstawienia figuralne można podzielić na przedstawiające postacie męskie z podniesioną prawą ręką oraz sceny polowań, pośmiertnych i turniejów rycerskich z podstawowym przeplataniem się artystycznym i religijnym idee pogańskie i chrześcijańskie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto