Trzeźwienie- krok po kroku

Artykuł sponsorowany
mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

- W klinice Wolmed leczenie zatrucia wywołanego (najczęściej) alkoholem rozpoczyna się zwykle przez detoksykację. Jest to oczyszczanie organizmu ze zbędnych substancji powstałych w procesach utleniania, „zmiatanie” wolnych rodników np. nadtlenku wodoru, usuwanie metabolitów powstałych podczas spalania alkoholu, w tym najgroźniejszych – aldehydów octowych. Odbywa się to poprzez wymuszoną diurezę (wydzielanie moczu). Uzupełnia się również substancje niezbędne do przywrócenia równowagi elektrolitowej organizmu, poziomu jonów potasu, sodu, magnezu. Podawane są kroplówki z krystaloidami, glukozą, płynem Ringera i witaminami. Oczyszczanie organizmu odbywa się przynajmniej przez trzy doby. W tym czasie pacjent przebywa na sali detoksykacyjnej, pod ścisłą opieką pielęgniarek i lekarza.

Po odtruciu, wielu chorych czuje duży dyskomfort. Organizm domaga się stałej dawki toksyny i reaguje bólami mięsni, brzucha, wymiotami, bezsennością i ogólnym złym samopoczuciem. W tym momencie lekarze aplikują odpowiednie środki pomagające zwalczyć kryzys – przeciwwymiotne, objawowe, elektrolity, witaminy i glukozę, szczególnie ważną dla kondycji mózgu. W wielu wypadkach trzeba zapobiec delirium, które ogólnie wynika z awitaminozy spowodowanej uzależnieniem. Dla zagrożonych, po długim piciu, w tzw. „ciągach” stosuje się leki oczyszczające mózg z toksyn, z którymi już nie radzi sobie wątroba, nerki i inne organy. W zwykłych warunkach, bez pomocy lekarza śmiertelność w przypadku delirium wynosi ok. 15 procent. W warunkach szpitalnych mieści się w granicach 0,1 procenta.

Każdy pacjent przed przystąpieniem do detoksykacji poddawany jest standardowym badaniom: oznaczenia poziomu alkoholu, morfologii krwi, ocenę wydolności wątroby, badanie moczu, EKG zaburzeń wodno-elektrolitowych i metabolicznych.

Po tych farmaceutycznych działaniach, następuje właściwa terapia. Pacjent dowiaduje się od specjalistów czym jest choroba alkoholowa, jakie przemiany zachodzą w organizmie, jak dbać o higienę życia psychicznego aby nie ulegać pułapkom nałogu. Uczy się właściwej diety, relaksu, aktywności fizycznej i intelektualnej. Przede wszystkim zaś pod opieką psychologa próbuje porządkować swoje priorytety. Analizuje relacje w domu, w pracy, wśród przyjaciół. Ocenia straty i spustoszenia jakie w jego życiu poczyniła wódka czy inne środki toksyczne. Niezależnie od stanu zaawansowania nałogu, każdy uzależniony może zacząć swoje życie od nowa – bez protezy, jaką był alkohol, narkotyk, leki. Opuszcza ośrodek czysty i wyposażony w argumenty do trzeźwości. Warto, aby jeszcze przez pewien czas pozostawał pod opieką swojego lekarza lub grupy terapeutycznej. Zawsze musi pamiętać, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną i każdy wypity kieliszek może sprowokować jej nawrót.

W naszej klinice proponujemy profesjonalną terapię i leczenie stacjonarne:

- uzależnień
- zaburzeń psychosomatycznych
- nerwic
- depresji
- otępień
- schizofrenii
- odtrucia poalkoholowe i polekowe

Zapraszamy również do Poradni Zdrowia Psychicznego Wolmed w:

Łodzi, ul. Piotrkowska 17
Bełchatowie, ul. Opalowa 9
Piotrkowie Trybunalskim, ul. 3 maja 2
Tomaszowie Mazowieckim, ul. K. Benniego 6a

Rejestracja całodobowa do kliniki i wszystkich poradni: tel. 44 635 63 03

Wolmed
97-420 Szczerców
Dubie 1A, k. Bełchatowa, woj. łódzkie
Tel: 44 635 63 03, 44 635 63 23
Tel kom. 667 951 824

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto