Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy wystawy w ramach I Festiwalu Patriotycznego w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach włączyło się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W mieście przybrał on postać dwudniowego Festiwalu Patriotycznego (1-2 marca). W jego programie znalazły się koncert, wykład, pokaz filmu oraz wystawy. Jedną z nich można oglądać w kinoteatrze Polonez.

Drugiego dnia Festiwalu Patriotycznego w skierniewickim kinoteatrze otwarto wystawę zatytułowaną „Czas Niezłomnych”. Pochodzi ona ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Jak mówiła podczas środowego wernisażu dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Anna Walczak, to trudna historia:

- Cieszymy się, że możemy o tej historii mówić jak najwięcej. To istotne zwłaszcza w obecnych czasach i tego co się dzieje od kilku dni za naszą wschodnią granicą. Nasz festiwal nabiera jeszcze głębszego znaczenia. W czasie przygotowań wydarzenia nie myśleliśmy, że w takie rzeczywistości przyjdzie nam organizować ten festiwal.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic, Jacek Stępowski podczas otwarcia ekspozycji przybliżył postać Leszka Zygmunt Żelechowskiego pseudonim „Sokół”, Żołnierza Wyklętego pochodzącego z okręgu skierniewickiego. Żelechowski przed wybuchem II wojny światowej działał w harcerstwie, podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej obwodu „Sroka”.

- Po jej zakończeniu nie złożył broni ani nie rozwiązał oddziału. Razem z towarzyszami broni trwał do połowy 1946 roku. Z powodu wyjazdu swoich podwładnych na Ziemie Odzyskane stan osobowy oddziału się zmniejszał. W ostateczności pozostał z dwoma kolegami – Antonim Potockim oraz Stefanem Kozłowskim. Wyjechali na studia do Łodzi, gdzie nawiązali kontakt ze Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość” – mówi Jacek Stępowski.

Cała trójka została aresztowana w 1950 roku. Stefan Kozłowski został skazany na karę śmierci, Antonim Potocki i Leszek Żelechowski otrzymali wyrok dożywotniego więzienia. Po kilku latach cała trójka, w wyniku amnestii, zostali wypuszczenie na wolność.

- Pobyt w więzieniu nadszarpnął ich zdrowie. Antoni Potocki zmarł w 1955 roku, Leszek Żelechowski przeżył jeszcze piętnaście lat. Najdłużej żył Stefan Kozłowski – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic i dodaje: - Leszek Żelechowski, skierniewiczan, brat moje matki, to rodzaj niezłomności, która do dzisiejszego dnia powinni wszyscy ludzie, a zwłaszcza młodzi powinni brać przykład.

Skierniewickiemu Festiwalowi Patriotycznemu towarzyszą również dwie wystawy plenerowe. Ekspozycja przed Centrum Kultury i Sztuki opowiada o działalności Witolda Pileckiego, który w 1940 rok dał się uwięzić w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie tworzył siatkę konspiracyjną. Drugą wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej, będzie można oglądać na Rynku Miejskim.

Pomysłodawcą Festiwalu Patriotycznego w Skierniewicach jest Ryszard Krasnodębski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto