Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TSA zagra w Wytwórni

Łukasz Kaczyński
Koncerty TSA zawsze aż kipią energią
Koncerty TSA zawsze aż kipią energią fot. materiały promocyjne
W związku Wojewódzkimi Obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi zaprasza 1 grudnia do klubu Wytwórnia na koncert legendy polskiej sceny rockowej, zespołu TSA.

Prekursorzy

Zespól założony w 1979 roku z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza Zatwarnickiego zaliczany jest dziś do prekursorów heavy metalu nad Wisłą. Debiutowali w 1981 roku singlem "Mass media/Wpadka", ale na pierwszą płytę długogrającą TSA fani musieli poczekać aż do 1983 roku.

Od początku w muzyce kapeli wyczuwalne były silne wpływy muzyki AC/DC i Led Zeppelin, jednakże stopniowo TSA budowało własny styl, a niemałą rolę odegrał w tym charakterystyczny wokal Marka Piekarczyka.

W początkowym okresie twórczym skład zespołu często ulegał zmianom. Przez pewien czas grywał w nim Marek Raduli, później, w 1980 roku Nowak zaprosił do współpracy kolejnego gitarzystę, swego znajomego Stefana Machela.

Już jako kwintet ,TSA debiutowało na II Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji Jarocin '81, gdzie zdobyli nagrodę publiczności.

Muzycy rychło nawiązali współpracę z warszawską Agencją Koncertową PSJ i wystąpilli na wrocławskim festiwalu "Rock na wyspie". W listopadzie roku 1982 muzycy rozpoczęli nagrania do albumu "TSA". Wtedy też zarejestrowano utwór "Marsz wilków", wykorzystany w filmie "Akademia Pana Kleksa".

W objęciach bogów

Dla zespołu zaczął się okres wielkiej popularności. Nowe utwory "Trzy zapałki", "51" czy "Zwierzenia kontestatora" zaczęły zdobywać coraz wyższe miejsca w notowaniach listach przebojów.

Korzystając ze sposobności Nowak, Niekrasz i Piekarczyk zaangażowali się do udziału w muzycznym projekcie Zbigniewa Hołdysa "I Ching".

W 1983 roku TSA otrzymało Złotą Płytę za singiel "Zwierzenia kontestatora/51".

Tak naprawdę trudno wskazać festiwal, na którym nie wystąpili. Od Jarocina po łódzkie Rockowisko w 1984 roku. Andrzej Fidyk, ceniony polski dokumentalista, zrealizował podczas trasy koncertowej TSA film, który wyemitowała później Telewizja Polska.

Od nowa na starych śmieciach

Jak na rasową rockową kapelę przystało, w historii TSA nie brakowało kolejnych rozpadów i reaktywacji, czy też kłótni o prawo do używania nazwy zespołu.

Przez pewien czas istniały nawet dwa zespoły o zbliżonej nazwie: TSA Andrzeja Nowaka i Marka Piekarczyka oraz TSA-Evolution - Stefana Machela i Janusza Niekrasza. Obydwa szybko jednak zakończyły działalność.

W 1998 roku zespół, w odnowionym składzie, został reaktywowany, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jego rozpadu we wrześniu 1999 roku.

Muzycy ponownie nie dali za wygraną i w 2004 roku ukazał się pierwszy po latach swarów album - "Proceder", który uzyskał nawet nominację do Fryderyk, nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. Od tego czas stale koncertują.

Podczas koncertu, podobnie jak w roku ubiegłym RCPS będzie przybliżać wszystkim zainteresowanym problematykę HIV/AIDS, a także rozdawać bezpłatne gadżety.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bezpłatne wejściówki można odebrać 26.11.2010, w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej (ul. Snycerska 8, pok. nr 41), w godzinach 8-16.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto