Turysto, zajrzyj do centrum Polski!

Artykuł sponsorowany
Wędrując lub podróżując po województwie łódzkim często trafiamy w miejsca oznaczone charakterystycznymi tablicami. Województwo łódzkie obfituje w wiele turystycznych atrakcji, które mogą zaciekawić przybysza także z odległych stron kraju i z zagranicy. Dzięki unijnym dotacjom wiele z nich zostało odnowionych, inne przystosowano do wzmożonego ruchu turystycznego. To zasługa m.in. funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Proponujemy kolejną wędrówkę szlakiem inwestycji dofinansowanych z tego Programu.

Dla miłośników starówek

Większość turystów uwielbia przechadzać się po wąskich uliczkach starówek. Warto zachęcić ich, aby odwiedzili Sieradz i Piotrków - dwa miasta o historii sięgającej wczesnego średniowiecza.

Mało kto na przykład wie,że w 1383 roku na sejmie w Sieradzu zapewniono poselstwo węgierskie o tym, iż królową Polski zostanie córka króla Ludwika - Jadwiga. Z kolei w 1432 roku na walnym zjeździe sieradzkim podjęto zobowiązanie wybrania królem Polski - po śmierci Władysława Jagiełły - jego najstarszego syna Władysława, zwanego później Warneńczykiem.

Dziś odnowiony sieradzki Rynek stał się ulubionym miejscem wieczornych spotkań przy fontannie, na ławeczkach czy w pobliskich lokalach. Wokół Rynku przyciągają turystów urokliwe uliczki, które jedna za drugą zmieniają swój wygląd, zaś w kolejce do tego, by nabrać nowej aranżacji, czekają Wzgórze Zamkowe i Rynek Praski. Na Wzgórzu Zamkowym pojawiła się platforma widokowa, kładki dla pieszych i rowerzystów, teatr plenerowy i elementy małej architektury. Z kolei Rynek Praski zostanie przebudowany, wyłożony kamieniem i nowocześnie oświetlony. Powstanie też kolejna fontanna. Są to ostatnie zaplanowane prace w ramach projektu rewitalizacji starówki, które powinny zakończyć się w tym roku.

W historii polskiej państwowości po Sieradzu pałeczkę przejął Piotrków, nie bez kozery nazywany Trybunalskim. To właśnie w Piotrkowie, w okresie lat 1493 - 1567, odbywały się walne zjazdy sejmowe, to tutaj rozwijały się bujnie zaczątki polskiego parlamentaryzmu i demokracji

Aby zwiększyć zainteresowanie bogatą przeszłością Piotrkowa i uatrakcyjnić jego zwiedzanie, powstaje Trakt Wielu Kultur, którym dojdziemy do Rynku Trybunalskiego.

Piotrkowska Starówka tworzy malowniczy średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkowymi kościołami w tle. Centralnym punktem Rynku jest zarys dawnego ratusza. Z Rynku przez plac Czarnieckiego trakt prowadzi do siedziby muzeum w Piotrkowie, czyli dawnego zamku królewskiego. Gmach został wzniesiony w latach 1511 - 1519 z polecenia króla Zygmunta I Starego, jako rezydencja ostatnich Jagiellonów na czas zjazdów sejmowych. W sumie ten wypełniony ciekawymi przystankami szlak liczy sobie 1 km i 272 metry.

Dla miłośników sztuki

Dla turystów interesujących się sztuką nowoczesną jest to obowiązkowy przystanek na mapie województwa. Główna siedziba Muzeum Sztuki w Łodzi - bo o nim mowa - znajduje się w wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku pałacu Maurycego Poznańskiego. Znajdują się tutaj sale wystawowe, kawiarnia oraz księgarnia. Sercem Muzeum, a zarazem celem pielgrzymek miłośników sztuki jest Sala Neoplastyczna. Jej aranżacja jest autorskim dziełem wybitnego artysty Władysława Strzemińskiego.

Dzięki wsparciu RPO WŁ, pracom konserwatorskim zostały poddane zabytkowe wnętrza sali odczytowej i lustrzanej, dzięki czemu można teraz podziwiać wszystkie detale architektoniczne pomieszczeń. Zrekonstruowana została także kolorystyka Sali Neoplastycznej. Słowem: cenna kolekcja sztuki awangardowej zyskała teraz nową oprawę.

Ale nie tylko łódzkie muzeum zyskało na unijnemu wsparciu. Od niedawna także Muzeum Regionalne w Brzezinach może zaoferować gościom komfortowe warunki zwiedzania i znacznie poszerzoną ofertę wystawienniczą. W muzeum zgromadzono ponad 5 tysięcy eksponatów ilustrujących historię i kulturę regionu. Do najciekawszych należą: skarb srebrnych monet z XIV - XV wieku odnaleziony w Dmosinie oraz zabytki związane z tradycyjnym rzemiosłem, jakim w Brzezinach było krawiectwo. Zgromadzono tu liczne egzemplarze maszyn do szycia z XIX i początków XX wieku oraz dawnych żelazek krawieckich: blokowych, węglowych z kominem i bez, na duszę, mosiężnych i żeliwnych, gazowych, na paliwo płynne, wreszcie elektrycznych z użyciem miki i spirali.
A teraz propozycja dla miłośników dawnych dworów polskich i... muzyki. Odnowione za unijne pieniądze Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie zachęca do podziwiania wyposażenia komnat oraz kolekcji portretów okolicznej szlachty. W stylowych wnętrzach dworu odbywają się m.in. koncerty, imprezy folklorystyczne i wieczory literacko-muzyczne. Warto przyjechać tutaj w któryś z letnich lub jesiennych weekendów - choćby na jeden z licznych koncertów kameralnych.

Dla miłośników zamków

Chyba nie ma takiego turysty, który mógłby przejść obojętnie obok wyniosłej, średniowiecznej budowli obronnej, zwanej potocznie zamkiem. Mury, baszty i blanki zawsze uruchamiają wyobraźnię, przenosząc nas w czasy pięknych dam i walecznych rycerzy. Z tym większym zadowoleniem trzeba odnotować, że średniowieczna warownia, z której do niedawna zostało niewiele więcej niż tylko fundamenty, stała się teraz ważnym punktem na turystycznej mapie województwa Łódzkiego.

Na zamku w Inowłodzu - bo o nim mowa - od 2008 r. prowadzone były prace mające na celu konserwację i utrwalenie ruin oraz częściową rekonstrukcję zamku- w tym ośmiobocznej wieży, z której podziwiać można teraz panoramę okolicy. Zakończono je w czerwcu ubiegłego roku. Od tego momentu zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu stał się nową atrakcją regionu. W weekendy jest tu prawdziwe oblężenie...

Dla miłośników przyrody

Powiększa się rzesza turystów, którzy najbardziej lubią podziwiać pomniki przyrody i obserwować dzikie zwierzęta. Dla nich godny polecenia jest niedawno powstały Szlak Przyrodniczy, o długości 113 km, który biegnie w postaci pętli przez najcenniejsze i najbardziej atrakcyjne pod względem krajobrazowym obszary gmin Brzeziny, Jeżów, Rogów i Koluszki - m.in. przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Buczynę Gałkowską i Parowy Janinowskie. Ten ostatni rezerwat obejmuje cenny las bukowy porastający głębokie parowy. Można tam zobaczyć rzadkie ptaki, takie jak muchołówka mała, dzięcioł czarny i ortolan.

Zapalonym miłośnikom ptaków nie trzeba przedstawiać rezerwatu Jeziorsko, utworzonego na części zalewu o tej samej nazwie. Żyją tam duże skupiska kormoranów i czapli białych, a wystarczy spojrzeć w niebo, aby zobaczyć orła bielika.

Wprawdzie sam teren rezerwatu jest dla turystów zamknięty, ale wiele można zobaczyć z niedawno powstałej w pobliżu Ścieżki Edukacji Ekologicznej "Warta". W ramach tego projektu, dofinansowanego z funduszy europejskich, zbudowano ciąg pieszy i zatokę parkingową. W wielu miejscach stoją tablice informujące o żyjących tutaj rzadkich gatunkach roślin i zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto