Tutaj zaczyna się produkcja energii

Artykuł sponsorowany
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest największą i najnowocześniejszą kopalnią odkrywkową w Polsce.

Rys historyczny

Jej historia sięga roku 1960, kiedy to w pobliżu Bełchatowa odkryto złoża węgla brunatnego. Po latach ekspertyz, badań i prac projektowych związanych z przyszłą eksploatacją złoża, 2 kwietnia 1973 r. powołano pierwszą komórkę organizacyjną przyszłego przedsiębiorstwa górniczego - Delegaturę Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

17 stycznia 1975 r. zostało utworzone Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów". W tym samym roku rozpoczęto odwadnianie złoża i montaż pierwszej koparki nadkładowej. 19 listopada 1980 r. wydobyto pierwsze tony węgla. Głównym odbiorcą była wówczas Elektrownia "Bełchatów".
Wydobycie węgla rosło z każdym rokiem, aż w 1988 r. osiągnęło rozmiary 38,5 mln ton. W 1999 r. kopalnia została skomercjalizowana i stała się spółką akcyjną. W marcu 2004 r. weszła w skład BOT Górnictwo i Energetyka S.A. W maju 2007 r. stała się częścią Polskiej Grupy Energetycznej. Od 1 września 2010 r. już jako Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów funkcjonuje w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - jednego z sześciu koncernów Polskiej Grupy Energetycznej. Wraz z Elektrownią Bełchatów tworzy jeden z najprężniej działających okręgów paliwowo-energetycznych w Polsce, w którym wytwarza się blisko 20 proc. krajowej energii elektrycznej.

Gigantyczne maszyny

Średnioroczne wydobycie węgla w Kopalni Bełchatów kształtuje się na poziomie 33 mln ton, docelowo będą to 42 mln ton. Do uzyskania takich wyników trzeba rocznie zdejmować 110÷150 mln m3 nadkładu. Obecnie węgiel eksploatowany jest z Pola "Bełchatów" i Pola "Szczerców". Bełchatowskie pole imponuje swoimi rozmiarami: ponad 3.700 ha 12 km długości, 3,5 km szerokości. Docelowa głębokość to 310 metrów - trzykrotnie przekraczająca głębokość najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza. Węgiel i nadkład transportowane są przenośnikami, których łączną długość wynosi ok. 130 km!

Zdejmowaniem nadkładu, wydobyciem węgla i zwałowaniem nadkładu zajmują się prawdziwe giganty. Jedną z największych maszyn w Polsce jest koparka nakładowa: waży prawie tyle co wieża Eiffla - 8 tys. ton, jej długość to prawie dwa boiska do piłki nożnej - 200 m, a wysokość 70 m - niemal 10 pięter!!!

Adrenalina na sztucznej górze

Prowadzenie przez Kopalnię eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową powoduje przekształcenia powierzchni terenu. Zmiany te widoczne są szczególnie w krajobrazie; powstają sztuczne odsłonięcia - wyrobiska eksploatacyjne oraz górujące nad otoczeniem zwałowiska. Jednak Kopalnia przywraca teren poeksploatacyjny poprzedniej lub innej działalności gospodarczej.

Prace rekultywacyjne w bełchatowskiej Kopalni planowane są już na etapie zdejmowania nadkładu. Technologia zwałowania dobierana jest w taki sposób, aby zoptymalizować i zminimalizować prace rekultywacyjne, które polegają na kształtowaniu rzeźby terenu. Dzięki rekultywacji obszarów poeksploatacyjnych powstały ogromne tereny leśne z wieloma chronionymi gatunkami zwierząt i roślin.

Góra Kamieńsk jest doskonałym przykładem wzorowo prowadzonych działań rekultywacyjnych. Jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku, w szczególności dla amatorów narciarstwa i rowerzystów. Sztucznie usypane zwałowisko zewnętrzne ma 395 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce. W 2004 r. na północnym stoku Kopalnia oddała do użytku Ośrodek Sportu i Rekreacji z trasami narciarskimi, wyciągiem krzesełkowym i całym zapleczem gastronomiczno-hotelarskim.

Trasa narciarska jest najdłuższą i najlepiej przygotowaną trasą w promieniu ponad 100 km od Bełchatowa. Główna trasa narciarska ma długość 720 m, jej szerokość waha się od 30 do 150 m, a różnica wzniesień wynosi 123 m. Narciarze mogą tutaj korzystać z czteroosobowej kolejki linowej o długości 720 m oraz dwóch wyciągów talerzykowych (700 i 160 m). Do dyspozycji jest także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

Największą letnią atrakcją jest tor saneczkowy, a amatorzy sportów ekstremalnych mogą korzystać z 40-kilometrowych tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto