Unia troszczy się o ochronę przyrody w Łódzkiem

Artykuł sponsorowany
Unia Europejska za wyjątkowo ważne uznaje inwestycje chroniące naturalne środowisko człowieka. Widać to również w województwie łódzkim, gdzie dofinansowane zostały liczne projekty z zakresu ochrony przyrody w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Dotyczy to zwłaszcza obszarów o dużym bogactwie flory i fauny, wartych zachowania dla przyszłych pokoleń. Na obszarach tych rozwija się również ruch turystyczny i niektóre z inwestycji podejmowane są po to, aby nie kolidował on z koniecznością ochrony środowiska.

Aż trzy tego rodzaju inwestycje skupiły się na terenie o szczególnym przyrodniczym znaczeniu, w gminach Warta i Pęczniew. Chodzi o Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu oraz Rezerwat Ornitologiczny „Jeziorsko”. Rezerwat powstał w celu ochrony ostoi ptaków wodnobłotnych na obszarze płytkiej, tzw. cofkowej części zbiornika Jeziorsko. Stwierdzono tam występowanie około 250 gatunków ptaków, w tym 150 lęgowych. W okresie przelotów nierzadkie są stada ptaków liczące setki i tysiące osobników.

Na lewym brzegu rzeki Warty, w pobliżu mostu na drodze z Łodzi do miejscowości Warta, zrealizowano projekt pn. Ścieżka edukacji ekologicznej „Warta”. Powstał tam ciąg pieszy (chodnik w linii nasypu drogi wojewódzkiej), wybudowano także zatokę parkingową i postawiono tablice informujące o walorach przyrodniczych okolicy. Korzystający ze ścieżki mogą dowiedzieć się o gatunkach obserwowanych w pobliżu zwierząt i ptaków. A spotkać tam można m.in. czaple białe i siwe, łabędzie nieme i kormorany.

Pobliska gmina Pęczniew zrealizowała projekt, który zmienił oblicze wylazłowskiej zatoki, gdzie skupia się ruch turystyczny nad zbiornikiem Jeziorsko. Powstało tam wydzielone miejsce do plażowania i ogrodzony teren piknikowy z utwardzonym dojazdem. Pojawiły się stoliki z siedziskami, a dla najmłodszych – dobrze wyposażony plac zabaw. Niedaleko, w ramach kolejnego projektu mającego na celu ochronę natury przed zagrożeniami płynącymi ze wzmożonego ruchu turystycznego, zbudowano parking z miejscem dla kilkudziesięciu samochodów wraz drogami dojazdowymi. W efekcie tych inwestycji teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych jest lepiej chroniony, zaś gmina może pochwalić się nową infrastrukturą turystyczną, z której korzystają m.in. uczestnicy ogólnopolskich regat żeglarskich czy zawodów wodnosamolotów, a także zwykli wielbiciele wypoczynku na łonie natury.

Warte ochrony są także parki województwa łódzkiego, wśród których wiele jest bardzo cennych, ze starym i bogatym drzewostanem. Taki jest Park Miejski w Łasku o historii sięgającej przełomu XVIII i XIX wieku. W ramach rewitalizacji tego parku Unia Europejska dofinansowała dwa projekty. Pierwszy z nich polegał na odnowieniu drzewostanu, składającego się z około 50 gatunków drzew i krzewów. Wiele z nich jest bardzo starych, a niektóre zostały uznane pomnikami przyrody. Wykonane zostały uzupełnienia obsadzeń alejowych, wprowadzono niewielkie grupy drzew ozdobnych w części rekreacyjnej parku, posadzono także pojedyncze, egzotyczne gatunki drzew i krzewów ozdobnych w rejonie ścieżki dydaktycznej. Betonowe ogrodzenie wzdłuż południowej granicy parku zostało przesłonięte grupami krzewów, wykonano też renowację trawników.

W ramach drugiego projektu przebudowano alejki parkowe - rozebrano starą nawierzchnię i zbudowano nową, współgrającą z zabytkowym charakterem oraz funkcjami ekologicznymi parku. Na terenie objętym rewitalizacją wytyczono nową ścieżkę dydaktyczną w systemie grobli; na jej szczególnie podmokłych fragmentach wykonano nawierzchnię w formie drewnianych pomostów. Przy ścieżce umieszczono tablice informacyjne, opisujące skład drzewostanu i jego cechy charakterystyczne.

Ważną inwestycją jest również projekt zrealizowany w łódzkim Ogrodzie Botanicznym – dzięki unijnemu dofinansowaniu powstały tam trzy tunele foliowe, gdzie pomieściły się szkółki niezbędne do namnażania roślin, w tym gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Gatunki te, rozmnażane wegetatywnie w nowoczesnej szkółce, posadzone będą ostatecznie na terenach administrowanych przez Lasy Państwowe, na stanowiskach odpowiadających ich wymaganiom.

Na zakończenie dodajmy, że inwestycje z zakresu ochrony przyrody w Ramach RPO WŁ to tylko niewielka część przedsięwzięć, dofinansowanych przez Unię Europejską, a mających na celu zachowanie wolnego od zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Inne, nie mniej liczne projekty, dotyczą ochrony powietrza i gospodarki wodnej, a także odnawialnych źródeł energii. Proekologiczne nastawienie Unii Europejskiej przyczynia się do tego, że nasza przyroda jest coraz lepiej chroniona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto