Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lipieckim Muzeum Czynu Zbrojnego dzieci wysłuchały opowieści o powstaniu styczniowym

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Niemal dokładnie 160 lat temu, 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe, największe i najdłużej trwające powstanie narodowe w Polsce pod zaborami. Najmłodsi lipczanie spędzający ferie na zajęciach w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji wybrali się z wizytą do Muzeum Czynu Zbrojnego, gdzie tę kartę historii przybliżył im Jerzy Murgrabia

Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich powstało 35 lat temu w oparciu o prywatne zbiory Jerzego Murgrabi. Choć większość zgromadzonych tam eksponatów to pamiątki z czasów drugiej wojny światowej, to jak sama nazwa wskazuje założyciel placówki nie ogranicza swoich zainteresowań jedynie do tego okresu. Nic więc dziwnego, że właśnie do muzeum skierowały swe kroki dzieciaki spędzające ferie w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji by dowiedzieć się czegoś na temat powstania styczniowego. I choć z racji młodego wieku trudno było im pojąć meandry historii to niezwykle interesowała ich broń – wrażenie robiły zwłaszcza przekute na piki kosy – i chętnie oglądali ilustracje.

– Żeby chłopi nie popierali powstania car zdecydował się ich uwłaszczyć, czyli oddać im na własność ziemię, na której pracowali. Wprawdzie w Lipcach uwłaszczenie miało miejsce wcześniej, bo Lipce były wsią kościelną, to w innych wsiach tak właśnie było. I tu macie taki dokument ze wsi Drzewce, zaświadczający, że dany chłop jest właścicielem swojej ziemi – tłumaczył dzieciom Jerzy Murgrabia, prezentując cenny eksponat.

Powstanie styczniowe trwało od stycznia 1863 do jesieni 1864 roku. Do potyczek powstańców z wojskiem rosyjskim dochodziło również w okolicach Skierniewic. Jeszcze w styczniu 1863 roku do walk doszło w Strzybodze, zaś w lutym w Rawie (Mazowieckiej) oraz ówczesnych Bolimowskich Budach obecnie noszących nazwę Joachimów-Mogiły.

W lipieckim Muzeum Czynu Zbrojnego dzieci wysłuchały opowieś...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto