Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej z barokowymi organami

Artykuł sponsorowany
Melomani z niecierpliwością oczekują na przyszłoroczne 100-lecie Filharmonii Łódzkiej, w której tort zapewne przybierze formę organów - barokowych i romantycznych. Te pierwsze już możemy podziwiać. Drugie - w przyszłym roku zwieńczą wyposażenie łódzkiej siedziby muz, patronujących muzyce

Na razie model barokowych organów piszczałkowych, przygotowany przez organmistrza Andrzeja Sutowicza, wędruje w ślad za Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

W tym roku wakacyjny Festiwal podróżuje po województwie już po raz piętnasty. - To jest taki nasz mały jubileusz. Bardzo się z niego cieszymy. Jeździmy i poznajemy region już 15 lat - przypominał Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej.

Model organów zaprezentowany został już podczas inauguracji tegorocznego festiwalu - pod koniec czerwca w klasztorze sióstr urszulanek w Sieradzu. Później można było miniorgany podziwiać - a nawet na nich zagrać! - przed koncertem w Konstantynowie Łódzkim (14 lipca) i w Aleksandrowie Łódzkim (23 lipca). Czy będą takie kolejne okazje? - można się przekonać, obserwując regularnie trasę festiwalu na https://www.facebook.com/KoloryPolski/.

Prezentujący model Andrzej Sutowicz nie tylko ujawnia sekrety filharmonicznego najpotężniejszego instrumentu, ale także jego dużo starszych krewniaków. Najmłodszy z tych krewniaków to filharmoniczne organy romantyczne wykonane przez firmę Rieger Orgelbau, które do Łodzi trafiły przed niespełna dwoma miesiącami. To drugi po organach barokowych instrument tego rodzaju zamówiony przez Filharmonię Łódzką. Proces montażu i dostosowywania brzmienia każdej z piszczałek do sali Filharmonii Łódzkiej ma potrwać do 29 listopada br.

Inauguracja organowego duetu - obydwu potężnych instrumentów - zaplanowana jest na styczeń przyszłego roku. W lutym mamy usłyszeć po raz pierwszy kompozycję Krzysztofa Meyera, zamówioną specjalnie na tę okazję przez Filharmonię.

Cała skomplikowana operacja realizowana jest w ramach unijnego projektu "Wykonanie i montaż organów", współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Całkowita wartość projektu to ok. 11,6 mln zł (dofinansowanie unijne - ok. 2,4 mln zł). Pozostałe środki pochodzą z budżetu województwa łódzkiego oraz Filharmonii Łódzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej z barokowymi organami - łódzkie Nasze Miasto

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto