Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż otworzył wystawę prac Estery Karp w Muzeum Historycznym Skierniewic

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
78 prac Estery Karp, urodzonej w 1897 roku w Skierniewicach artystki, od dziś do 7 kwietnia można podziwiać w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Żydówka ze Skierniewic tworząca w Paryżu

Wernisaż prac Estery Karp, jaki odbył się w skierniewickim muzeum 21 stycznia, zgromadził nie tylko mieszkańców miasta, lecz również kolekcjonerów i promotorów sztuki. To największa z dotychczasowych ekspozycja dzieł artystki – wynik współpracy wielu instytucji i osób prywatnych z Polski, gdzie Estera się urodziła oraz Francji, gdzie spędziła większość swego życia.

- Estera należała to tego co się nazywa szkołą paryską, czyli takiego międzynarodowego środowiska artystów, które zaczęło się gromadzić w Paryżu w pierwszym 25-leciu XX wieku. Jej przyjazd do Paryża w 1925 roku wpisuje ją w tę grupę artystów, która nie była jakoś w jakiś sposób związana stylistycznie – mówi dr Ewa Bobrowska, historyk sztuki, jedna z kuratorek wystawy. - Ta wystawa jest projektem zarówno badawczym, jak i wystawienniczym, który miał ją przywrócić pamięci głównie polskiego widza, a zwłaszcza skierniewiczan. Artystka na wiele lat została zapomniana. Zmarła w 1970 roku pod Paryżem i właściwie przez niemal 50 lat nikt się nią nie zajmował.

od 7 lat

Skierniewice pamiętają

Estera Karp urodziła się w 1897 roku w rodzinie Lipmana Karpa, znanego w Skierniewicach fotografa. W latach 20. XX związana była z awangardą łódzką skupioną wokół grupy „Jung Jidysz”. W 1925 roku wyemigrowała do Paryża i to właśnie ze stolicą Francji związana była przez resztę życia. Jednak to pasjonatom zarówno wielkiej sztuki, jaki i lokalnej historii ze Skierniewic przypadło w udziale odkrywanie dla Polaków spuścizny Estery Karp. W 2017 roku, po raz pierwszy od śmierci malarki, jej obrazy zostały zaprezentowane w Polsce na wystawie w Izbie Historii Skierniewic, zaś obecnie w miejskim muzeum można obejrzeć aż 78 prac artystki.

Dzieła z różnych kolekcji

Prace prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i prywatnych. Na wystawie znalazły się obrazy będące własnością Muzeum Historycznego Skierniewic i Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu, a także z kolekcji Marka Roeflera, Fabiena Bouglé, Maurice’a Mielniczuka, Dariusza Dekierta, Waldemara Bronicza oraz Ewy i Dariusza Jodłowskich.

Współorganizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Skierniewice, Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme (Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu), Villa La Fleur – Muzeum École de Paris – Prywatne Muzeum Szkoły Paryskiej w Konstancinie-Jeziornie, Société Historique et Littéraire Polonaise / Bibliothèque Polonaise de Paris (Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu / Biblioteka Polska w Paryżu), Société des Amis d’Esther Carp (Towarzystwo Przyjaciół Estery Karp w Paryżu), Galerie Marek and Sons – School of Paris and Modern Art, Wydawnictwo DiG – Edition La Rama, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, Miasto Skierniewice; zaś patronatem honorowym objęli je: Ambasada Francji w Polsce, Ambasada RP w Paryżu oraz Prezydent Miasta Skierniewice.

Wydarzenie współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Skierniewice.

Wystawę można oglądać do 7 kwietnia.

Wernisaż otworzył wystawę prac Estery Karp w Muzeum Historyc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto