Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki powrót do muzycznej tradycji naszego regionu

Redakcja
Folklor muzyczny ziemi radomszczańskiej, to projekt ŁDK, który idealnie wpisuje się w obchody Roku Oskara Kolberga

Obchody Roku Oskara Kolberga z okazji dwusetnej rocznicy urodzin słynnego etnografa, stały się impulsem do przywrócenia pamięci o zapomnianych obszarach kultury.

Jednym z działań podjętych w województwie łódzkim, by przypomnieć o tradycji jest projekt "Folklor muzyczny ziemi radomszczańskiej - wydanie i promocja publikacji Marka Kopra" realizowany przez Łódzki Dom Kultury. Jego głównym celem jest popularyzacja zbioru pieśni ludowych ziemi radomszczańskiej. Autorzy projektu liczą na to, że dzięki wydaniu antologii pieśni, tradycyjna muzyka regionu zostanie włączona do repertuaru zespołów śpiewaczych i zespołów dziecięcych.

- Ziemia radomszczańska to teren przejściowy, w którym widoczne są wpływy różnych regionów. Tradycyjny repertuar szybko tam zaniknął - mówi Ewa Sławińska-Dahlig, koordynator projektu. - Dzisiaj na ziemi radomszczańskiej jest już bardzo niewiele muzyki ludowej o lokalnej specyfice, dlatego korzystamy z okazji, by ją przypomnieć i ocalić.

W 1976 roku Marek Koper, pracując nad swoją pracą magisterską, nagrał trzynaście śpiewaczek pochodzących z pięciu miejscowości powiatu radomszczańskiego: Budziko-wa, Dmenina, Płoszowa, Chrza-nowic i Wąglina. To one przekazały repertuar, który pamiętały. Praca magisterska Marka Kopra, napisana pod kierunkiem profesor Jadwigi Bobrowskiej, konsultowana przez wybitnego zbieracza, znawcę i badacza folkloru śląskiego, profesora Adolfa Dygacza oraz zasłużonego profesora, Leona Markiewicza, nic nie straciła, lecz zyskała na wartości, zwłaszcza, że pod względem warsztatu dokumentacyjnego jest nienaganna. W tym roku doczekała się wydania.

Zbiór, obejmujący 54 melodie z wariantami i 82 teksty, zawiera tradycyjne grupy pieśni rodzinnych (zwłaszcza weselnych), dorocznych i tzw. powszechnych, występujących w różnych regionach kraju, lecz utrzymujących, tak jak jeszcze wówczas na ziemi radomszczańskiej, wersje lokalne. Antologia poprzedzona jest historią regionu i charakterystyką etnograficzną, zgodnie ze wzorem wypracowanym jeszcze przez Oskara Kolberga, obejmuje też charakterystykę i analizę muzyczną pieśni.

Przywrócenie pamięci o tym dziedzictwie umocni tożsamość zapoznanego w etnografii i etnomuzykologii regionu, pod względem właściwości kultury tradycyjnej przejściowego i silnie przetworzonego w toku przemian cywilizacyjnych. Należy mieć nadzieję, że projekt przyczyni się do ponowienia zapomnianej tradycji ziemi radomszczańskiej, a także do upowszechnienia dawnej tradycji muzycznej wśród młodzieży, przywrócenia zespołom śpiewaczym, w tym dziecięcym, rdzennego, lokalnego repertuaru, zapoznania społeczności regionu z dziedzictwem regionu, podniesienia roli tradycji lokalnej jako wartości kulturowej i upowszechnienia wiedzy o kulturze tradycyjnej, a szczególnie repertuarze muzycznym.

Autor antologii - Marek Koper, to nie tylko zbieracz folkloru, teoretyk, ale też muzyk, organizator życia muzycznego oraz twórca i dyrygent działającego od 2004 r. chóru Cantabile. Chór ten wielokrotnie odnosił sukcesy na konkursach w kraju i za granicą. Publikacja jest dostępna nieodpłatnie w Łódzkim Domu Kultury, Miejskim Domu Kultury w Radomsku oraz Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem publikacji jest Łódzki Dom Kultury w Łodzi

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto