Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wnętrza skierniewickiego dworca zyskają nowy blask

Zuzanna Gawałkiewicz
Jesienią ma ruszyć przebudowa dworca kolejowego w Skierniewicach. Polskie Koleje Państwowe 7 marca ogłosiły przetarg na rewitalizację. Co zmieni się wewnątrz budynku i jak długo potrwa remont?

O przebudowie skierniewickiego dworca kolejowego mówiło się już w 2020 roku. Wówczas podawano, że roboty rozpoczną się w roku 2021. Jednak przetarg, którego rozstrzygnięcie poznamy 13 kwietnia, ogłoszono dopiero trzy dni temu.

Zakres robót

Zakres prac obejmuje przede wszystkim wnętrze budynku, choć nie obejdzie się bez napraw dachu i elewacji, wymiany lub naprawy okien i drzwi, obróbek blacharskich i tynków na kominach, kostki brukowej, latarni ulicznych oraz stojaków na rowery. Wymieniona zostanie instalacja elektryczna i sanitarna. Dodatkowo, do wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie należało wykonanie projektu dynamicznej informacji pasażerskiej i instalacji zegarowej oraz aranżacji pomieszczeń dla przychodni Kolejowej Medycyny Pracy.

Nowy układ pomieszczeń

Bardziej funkcjonalny stanie się układ pomieszczeń wewnątrz dworca. Przede wszystkim pojawi się wejście dla pasażerów we wschodniej części budynku, od strony wiaduktu. Pojawią się tam dodatkowe poczekalnie i korytarz prowadzący do holu kasowego. Obecnie znajdujący się we wschodnim skrzydle posterunek Straży Ochrony Kolei, zostanie przeniesiony do skrzydła zachodniego. W pomieszczeniach na piętrze zlokalizowana zostanie przychodnia Kolejowej Medycyny Pracy.
Kolej pragnie również przywrócić dwa historyczne wejścia do budynku dworca od strony peronów, oraz stworzenie nowego – od strony miasta. Co ważne budynek zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Marmur i złoto

Całkowicie zmieniony zostanie wystrój budynku, który utrzymany będzie w tonacji biało-szarej. Ze ścian znikną czerwono-brunatne płytki ceramiczne, a ich miejsce zajmie polerowany marmur. Głowice kolumn zyskają złocenia. Socrealistyczne sgraffito znajdujące się w głównym holu zostanie zachowane.

Ponad półtora roku prac

Według zapowiedzi roboty mają potrwać 20 miesięcy.

– Rozpoczęcie prac budowlanych związanych z przebudową dworca kolejowego w Skierniewicach jest planowane w III kwartale 2023 roku. Jeśli wszystkie prace będą przebiegały pomyślnie zakończenie inwestycji planujemy w pierwszej połowie 2025 roku – informuje Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami PKP S.A. – Na czas prac związanych z przebudową dworca obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do dworca tymczasowego

.

Wartość inwestycji poznamy w chwili otwarcia ofert przetargowych.

150 lat historii

Obecny budynek Dworca Kolejowego w Skierniewicach powstał w 1874 roku. Zniszczony wskutek pożaru w 1914 roku został odbudowany. Po II wojnie światowej na elewacji dworca pojawiły się tynki i właśnie taki otynkowany obiekt doskonale pamiętają starsi mieszkańcy miasta.
Na przełomie lat 80 i 90-tych XX wieku ze względu na zły stan techniczny oraz potrzebę przeprowadzenia gruntownego remontu budynek został zamknięty, a pasażerowie korzystali z dworca tymczasowego umiejscowionego po północnej stronie wiaduktu.
Generalny remont według wskazań konserwatorskich zakończył się dwadzieścia lat temu. Wówczas to skierniewicki dworzec odzyskał wygląd zewnętrzny zgodny z oryginalnym projektem z końca XIX w, stając się tym samym jednym z najbardziej charakterystycznych i znanych budynków Skierniewic.

Ze stacji kolejowej Skierniewice codziennie korzysta około 9 tys. pasażerów, co stanowi ponad 20 procent mieszkańców miasta.

Wnętrza skierniewickiego dworca zyskają nowy blask

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto