Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie Święto Chrzanu. Seminarium z udziałem podsekretarza stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych[FOTO, FILM]

Marcin Stadnicki
W Osjakowie trwa dziewiąta edycja imprezy promującej chrzan jako wizytówkę województwa łódzkiego. Tym razem jednak Wojewódzkiego Święto Chrzanu nabrało nieco innego wymiaru. Producenci chcą z nim wypłynąć na szersze wody, a o tym jak to zrobić rozmawiano podczas seminarium, w której uczestniczył podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, samorządowcy, producenci oraz zagraniczne delegacje. Jeszcze przed rozpoczęciem świętowania w GOK-u w Osjakowie odbyło się seminarium na temat wsparcia eksportu produktów regionalnych. Z inicjatywą jego zorganizowania wyszedł poseł Paweł Rychlik, który chciał, by producenci chrzanu gminy Osjaków i okolic nawiązali zagraniczne kontakty. Pomysł posła przypadł do gustu włodarzowi Osjakowa Jarosławowi Trojanowi: - W seminarium uczestniczyli przedstawiciele handlowi z ambasad i nasi producenci chrzanu mieli dzięki temu okazję do nawiązania tych pierwszych kontaktów - mówi Jarosław Trojan. - Myślę, że po latach skutecznej promocji, gdzie nasz chrzan w jednym z odcinków popularnego programu Kuchenne Rewolucje doceniła nawet pani Magda Gessler nadszedł czas, żeby to święto miało także wymiar gospodarczy. Nie chodzi o to, by przyjęło stricte formę targów, natomiast ten element także powinien się znaleźć. Trzeba z tym produktem, który broni się sam wypłynąć na szersze wody - nie ma wątpliwości wójt Jarosław Trojan. A przemawiają za tym dane, które pokazują, że to właśni

Jak mówi Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan, czas z chrzanem wypłynąć na szersze wody. Stąd też, jeszcze przed rozpoczęciem świętowania w GOK-u w Osjakowie odbyło się seminarium na temat wsparcia eksportu produktów regionalnych. Z inicjatywą jego zorganizowania wyszedł poseł Paweł Rychlik, który chciał, by producenci chrzanu gminy Osjaków i okolic nawiązali zagraniczne kontakty. Pomysł posła przypadł do gustu włodarzowi Osjakowa.

- Liczę na to, że dzięki uczestnictwu w seminarium przedstawicieli handlu z ambasad, nasi producenci chrzanu będą mieli okazję do nawiązania tych pierwszych kontaktów. Myślę, że po latach skutecznej promocji, gdzie nasz chrzan doceniła nawet pani Magda Gessler nadszedł czas, żeby to święto miało także wymiar gospodarczy. Nie chodzi o to, by przyjęło stricte formę targów, natomiast ten element także powinien się znaleźć. Trzeba z tym produktem, który broni się sam wypłynąć na szersze wody - mówi wójt Jarosław Trojan, który ma nadzieję, że Wojewódzkie Święto Chrzanu stanie się wkrótce krajowym, co nada mu jeszcze większej rangi i przyczyni się do nawiązania większej ilości kontaktów zarówno w kraju, jak i za granicą.
Są na to szanse, bo na kulinarną kulturę związaną z uprawą chrzanu zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda, który za pośrednictwem podsekretarza stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazał pozdrowienia wszystkim uczestnikom święta chrzanu i jego gościom.Marcin Przydacz zachęcał producentów chrzanu, aby regularnie uczestniczyli w międzynarodowych wydarzeniach organizowanych m.in. przez Ministerstwo Przedsiębiorczości, Izbę Gospodarczą czy Polską Agencję Inwestycji Handlu, bo jest to dobra okazja do zawierania znajomości i podpisywania dobrych kontraktów.

Za promocją Nadwarciańskiego Chrzanu na szerszą skalę przemawiają też dane, które pokazują, że to właśnie na terenie gmin:Kiełczygłów, Osjaków, Rusiec, Konopnica, Działoszyn i Siemkowice powstało prawdziwe zagłębie chrzanowe. Szacuje się, że pod uprawę chrzanu przeznaczonych jest tu aż około 800 hektarów gruntów, co stanowi około 70 procent produkcji krajowej.

Podczas seminarium jako pierwszy głos zabrał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, który opowiadał o roli MSZ w działaniach z zakresu dyplomacji ekonomicznej we wspieraniu przedsiębiorców na zagranicznych rynkach.

- To co my chcemy zrobić to rozszerzyć ofertę eksportową. Intensyfikujemy współpracę z Indiami, Chinami, które nie znają absolutnie polskiej żywności i trzeba im tę żywność zaproponować. Organizujemy konkretne wydarzenia podczas których promujemy tę żywność - mówił Marcin Przydacz, któremu doskonale znana jest marka chrzanu. Pochodzi bowiem z Lipnika, gdzie jest on uprawiany.

Kolejną prelegentką była radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska, która mówiła o miejscu regionalnych produktów w budowaniu marki łódzkiego.

Wójt Jarosław Trojan przybliżył historię produkcji wyrobów regionalnych, oraz sytuację aktualną. Wcześniej dziękował za obecność przedstawicielowi Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcinowi Przydaczowi, posłowi Pawłowi Rychlikowi oraz radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego. Jest przekonany, że wspólnymi siłami można zdziałać więcej.

Wsparcie w promocji nadwarciańskiego chrzanu i nawiązaniu szerszych kontaktów obiecał producentom także poseł Paweł Rychlik.

Odbyła się również debata z udziałem przedsiębiorców na temat eksportowego potencjału regionu i barier w internacjonalizacji regionalnych produktów. Swoimi doświadczeniami dzielili się m.in. właściciele firm Pamapl oraz Liedman Agro.

Szerszą relację z seminarium zamieścimy na naszym portalu jutro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto