Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymagana jest unijna precyzja

Redakcja
Marszałek Witold Stępień
Marszałek Witold Stępień fot. archiwum UM
Panie marszałku, rozpoczynamy dziś na łamach "Dziennika Łódzkiego" kolejny cykl publikacji pod hasłem "Unia szans w regionie", poświęconych wykorzystywaniu funduszy unijnych w województwie łódzkim. Jakie znaczenie, według Pana, mają tego typu medialne przedsięwzięcia?

Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego: - Są nie do przecenienia! Upowszechnianie wiedzy na ten temat, przedstawianie przykładów wykorzystywania funduszy unijnych, realizowanych tuż obok nas - w naszym mieście, gminie, na sąsiedniej ulicy - to najlepszy sposób docierania do czytelników, do mieszkańców. Rzecz w tym, by w jak najbardziej przystępny sposób prezentować nasze możliwości w tym zakresie, zachęcać do wykorzystywania funduszy przez placówki oświatowe, organizacje, instytucje, firmy.
W przypadku "Dziennika Łódzkiego" dodatkowym plusem jest to, że dzięki licznym mutacjom gazety i wachlarzowi tygodników możemy dotrzeć do poszczególnych regionów województwa łódzkiego, adresując precyzyjnie, do konkretnych środowisk, informacje o planowanych konkursach i efektach realizacji projektów przez lokalne społeczności.

To, oczywiście, niejedyna forma promocji przedsięwzięć unijnych…

- Tylko jedna z wielu. Bogaty wachlarz ofert unijnych zaprezentujemy w niedzielę, 26 czerwca, podczas naszej sztandarowej imprezy promocyjnej - Pikniku Funduszy Europejskich, organizowanego w Manufakturze. Już dziś serdecznie zapraszam!

To raz w roku, a na co dzień…

Na co dzień zapraszamy do łódzkiego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich na lata 2007 - 2013 przy ul. Roosevelta 15, oraz do lokalnych punktów informacyjnych w naszych podregionach - w Brzezinach, Bełchatowie, Sieradzu i Łowiczu. Tam ubiegający się o środki unijne otrzymują kompleksową informację o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013, a także innych programach krajowych w ramach Narodowej Strategii Spójności, Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz o Programie Operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013".

Czy zainteresowani mogą liczyć także na konkretną pomoc przy wypełnianiu, często bardzo skomplikowanych, dokumentów?

Większość konkursów została już rozstrzygnięta i realizacja projektów odbywa się lub ma się ku końcowi, dlatego wyszliśmy z nową inicjatywą, adresowaną do beneficjentów zarówno Regionalnego Programu Operacyjnego w naszym województwie, jak i programów krajowych. Chcemy im pomóc w przygotowaniu wniosków o płatność.

Na czym ta pomoc będzie polegała?

Będzie miała formę konsultacji. Najlepiej, jeśli zainteresowany pojawi się w punkcie z wypełnionym przez siebie wnioskiem oraz listą wątpliwości i pytań. Wtedy będziemy mogli taki dokument wspólnie przeanalizować i wyeliminować wszelkie nieprawidłowości.

W moim odczuciu, tego typu porady mogą być przydatne przede wszystkim przedstawicielom małych firm, gdzie rodzą się dobre pomysły, które zostały dofinansowane i zrealizowane. Teraz trzeba projekt sfinalizować, a to wiąże się z precyzyjnym wypełnieniem szeregu dokumentów. Tymczasem w niewielkiej firmie nie zawsze jest fachowiec, który potrafi wymagane rubryki z "unijną precyzją" wypełnić. Nasz konsultant chętnie mu w tym pomoże.

Czy takie dodatkowe sito kontrolne jest wynikiem "wpadek" w rozliczaniu projektów?

Przede wszystkim chcemy przyspieszyć procedury i jak najszybciej - najlepiej do końca roku - wykorzystać unijne pieniądze, jakie pozostały nam w obecnym okresie programowania. Dlatego ważne jest, byśmy wszelkie błędy eliminowali u podstaw, na szczeblu wojewódzkim. Jest to zarówno w naszym, jak i beneficjentów interesie, aby kontrolerzy na poziomie krajowym, a nawet unijnym, już nie mogli mieć do wniosków o płatność żadnych zastrzeżeń.

Czy wnioskodawcy tylko w Łodzi przy ul. Roosevelta 15 mogą korzystać z prezentowanych konsultacji?

Poza punktem informacyjnym w Łodzi, od trzeciego kwartału podobne usługi będą świadczone także w lokalnych punktach informacyjnych Funduszy Europejskich w Brzezinach, Bełchatowie, Sieradzu i Łowiczu. Będzie bliżej, a równie fachowo.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto