Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej trwa

Łukasz Kaczyński
Zainteresowanie inaugurującą festiwal wystawą obrazów Stanisława Rodzińskiego "Droga Krzyżowa" było niemałe
Zainteresowanie inaugurującą festiwal wystawą obrazów Stanisława Rodzińskiego "Droga Krzyżowa" było niemałe Krzysztof Szymczak
Wernisażem wystawy obrazów prof. Stanisława Rodzińskiego rozpoczął się w niedzielę w Łodzi XIV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej.

"Drogę Krzyżową" tworzy szesnaście obrazów, przedstawiających stacje męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Najczęściej owych wizerunków bywa czternaście, jednakże Stanisław Rodziński rozpoczął cykl od modlitwy Jezusa w Ogrójcu i dodał też wizję zmartwychwstania. Oszczędne w dramatyzmie, oddające tenże kontrastującym zestawieniem barw i chropowatą fakturą, obrazy nie są też wolne od odniesień do współczesności.

- Jest to nieco inny rodzaj prac, niż ten do którego przyzwyczaił nas profesor Rodziński. W tym wypadku są one bardziej ukierunkowana na ludzi młodych - mówił ks. Waldemar Sondka, dyrektor Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.

Niestety, z powodu choroby artysta nie mógł być na wernisażu. Wyraził jednak nadzieję, że przynajmniej kontakt z jego pracami zrekompensuje absencję.

- Chcę zwrócić uwagę, że wystawa ma miejsce w listopadzie, miesiącu, w którym szczególnie pochylamy się nad rzeczami ostatecznymi, gdy myślimy o tych, których nie ma już z nami w tym wymiarze życia. "Droga Krzyżowa" może być świetną okazją, by zastanowić się nad rzeczywistością cierpienia, przemijania, ale również zmartwychwstania - mówił ks. Sondka. W otwarciu wystawy uczestniczył również ks. prał. Andrzej Dąbrowski.

"Drogę Krzyżową" Stanisława Rodzińskiego można oglądać w Galerii Europejskiego Centrum Kultury "Logos" przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi (ul. M. Curie-Skłodowskiej 22) do końca roku.

Pierwszy dzień festiwalu dopełniły pokaz spektaklu Teatru Logos "Noc ciemna zmysłów" w reżyserii Bogusława Kierca oraz koncert pieśni gospel w wykonaniu Gospel Power Soul.

Dwa znakomite wydarzenia festiwalowe czekają na nas już dziś. Najpierw o godz. 13 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy "Ikona - słowo, droga, modlitwa", na której zobaczymy XVII-wieczne ikony ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu. Trzy zasugerowane w nazwie wystawy tematy staną się punktem wyjścia do zrozumienia i odpowiedniego odczytywania treści zapisanych w ikonach.

Natomiast wieczorem, o godz. 20, na deskach Teatru Powszechnego ujrzeć będzie można spektakl "Don Kichot uleczony" Teatru im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego. Wariacje na temat powieści Cervantesa układają się w historię walki prowadzonej z "donkiszoterią", z której, jak się okazuje, można zostać wyleczonym. Spektakl uzupełniają muzyka grana na żywo oraz piosenki, do których słowa napisali aktorzy.

Jeszcze ciekawiej zapowiada się program przygotowany na kolejne dni.

Niemałą atrakcją będzie spektakl Polskiego Teatru Tańca z choreografią Pauliny Wycichowskiej, scenografią Franza Dittricha i muzyką autorstwa Jana A.P. Kaczmarka - "Alexanderplatz". Cały zresztą program teatralny XIV FKCh przedstawia się w tym roku niezwykle różnorodnie i barwnie.

Wrocławski Teatr Lalek w spektaklu "Franciszek sen everymana" opowie o dojrzewaniu młodego człowieka w kontekście żywota św. Franciszka i bazując na nauce i duchowości franciszkańskiej. Z kolei inspiracją dla tryptyku "Osąd" Wrocławskiego Teatru Pantomimy był temat Sądu Ostatecznego, z którym to zagadnieniem Jerzy Kalina, autor choreografii, mierzy się po raz drugi (pierwszym podejściem był perfomance "Praska zima", dedykowany Janowi Palachowi).

Kolejne przedstawienie, "Miłość", pokaże działający przy Kościele Środowisk Twórczych Teatr Logos. W programie festiwalu znalazły się też dwa monodramy: "Mój trup" Bogusława Kierca oraz "Dożywotnio usprawiedliwiony" Radomir Pioruna.

Intrygująco przedstawia się część muzyczna festiwalu. Wszyscy, których ciekawi, jak mogą zabrzmieć Vivaldi, Chaczaturian, Mozart, Piazzolla w aranżacjach na kwartet akordeonistów, nie mogą nie pojawić się na koncercie ukraińskiego zespołu Harmonia.

Gościem FKCh będzie również znakomity polski pianista Paweł Kowalski, specjalizujący się w koncertach fortepianowych Beethovena, Paderewskiego, Saint-Saensa i Ravela. W jego recitalu usłyszymy m.in. Balladę g-moll, Scherzo b-moll Fryderyka Chopina, Andante spinato i Wielkiego Poloneza Es-dur, Fantasie Impromptu cis-moll, Polonez H-dur Ignacego J. Paderewskiego.

Z kolei o muzyce Jana Sebastiana Bacha, w kontekście spraw ostatecznych i głoszenia prawdy Bożej, o eschatologicznym przesłaniu bachowskich homilli, opowie Marek Dyżewski, eseista. Ilustracją do wykładu będą Sonata g-moll i Sonata C-dur Bacha, które wykonana Weroniki Schreiber-Kadłubkiewicz, uznana interpretatorka solowych recitali skrzypcowych.

Poza tym w programie XIV Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej znalazł się koncert duetu Moving Sound wykonującego muzykę intuicyjną i jazz bandu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band.

* * * * *

Program XIV Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej

Wtorek 9 listopada
- godz. 13 - Wojciech Kilar - obecna obecność. Wystawa fotografii Zdzisława Sowińskiego (ŁDK, ul. Traugutta 18);
- godz. 19 - Polski Teatr Tańca Balet Poznański "Alexanderplatz" (Teatr Powszechny, ul. Legionów 21)

Środa 10 listopada
- godz. 19 - Harmonia. Koncert akordeonowy (Kościół Środowisk Twórczych, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22)

Czwartek 11 listopada
- godz. 16 - Wrocławski Teatr Lalek "Franciszek sen everymana" (Teatr Powszechny);
- godz. 19 - Paweł Kowalski. Recital fortepianowy (Teatr Powszechny)

Piątek 12 listopada
- godz. 20 - Schola Gregoriana Pragensis - Maiestas Dei. Koncert (Kościół MB Zwycięskiej, ul. Łąkowa 40)

Sobota 13 listopada
- godz. 16 - Muzyka J.S. Bacha wobec spraw ostatecznych - prof. Marek Dyżewski (Kościół Środowisk Twórczych);
- godz. 20 - Sonaty Bacha na skrzypce solo. Weronika Schreiber-Kadłubkiewicz (Kościół MB Zwycięskiej)

Niedziela 14 listopada
- godz. 11 - Msza św. w intencji twórców kultury (Kościół Środowisk Twórczych);
- godz. 16 - Teatr Logos "Miłość" (sala Teatru Logos, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22);
- godz. 19 - Duo Moving Sounds. Koncert (Kościół Środowisk Twórczych)

Poniedziałak 15 listopada
- godz. 19 - Compagnie La Baraka (Teatr Nowy);
- godz. 21 - Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band. Koncert (Kościół Środowisk Twórczych)

Wtorek 16 listopada
- godz. 19 - "Osąd" Wrocławski Teatr Pantomimy (Opus Film, ul. Łąkowa 29)

Środa 17 listopada
- godz. 16 i 17.30 - Bogusław Kierc "Mój trup". Monodram (sala Teatru Logos)
- godz. 20 - Maleo Reggae Rockers. Koncert (Opus Film)

Czwartek 18 listopada
- godz. 16 i 17 - Radomir Piorun "Dożywotnio usprawiedliwiony". Etiuda (Teatr Logos);
- godz. 19 - Ponitran i Jan Karpiel-Bułecka. Koncert folk (Opus Film)

Piątek 19 listopada
- godz. 20 - Wileński Chór Kameralny "Jauna Muzika" (Kościół MB Zwycięskiej)

Sobota 20 listopada
- godz. 19 - No Limit. Koncert jazzowy (Kościół Środowisk Twórczych)

Niedzial 21 listopada
- godz. 11 - Msza św. dziękczynna (Kościół Środowisk Twórczych)
- godz. 20 - Zakończenie festiwalu. Sakala Brothers. Koncert (Kościół MB Zwycięskiej)

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto