Z pomocą Unii łatwiej o ekologię w produkcji

Artykuł sponsorowany
W Polsce coraz więcej przedsiębiorstw z sektora MŚP wykorzystuje rozwiązania proekologiczne. Znaczącą motywacją do podejmowania tego typu inicjatyw jest możliwość uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej, dla której jednym z priorytetów jest właśnie ochrona środowiska oraz zrównoważony rozwój.

Oto kilka przykładów takich działań, dofinansowanych z Funduszy Unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2007-2013.

Zakład Włókienniczy Biliński Spółka Jawna w Konstantynowie Łódzkim jest firmą rodzinną specjalizującą się w usługowym barwieniu, bieleniu, praniu, strzyżeniu i wykańczaniu różnego rodzaju dzianin i tkanin. Przedmiotem unijnego projektu była inwestycja w zakresie zastosowania innowacyjnej technologii druku cyfrowego oraz powiązanej z nią procesowo technologii parowania. Ważnym efektem wdrożenia projektu stał się jego aspekt ekologiczny: całkowite zużycie wody potrzebnej do zadrukowania jednego metra bieżącego materiału zostało zmniejszone aż pięciokrotnie.

Firma Bio-Agro z siedzibą w Dobryszycach w powiecie radomszczańskim zajmuje się produkcją suszonych drożdży piwowarskich - wysokowartościowego materiału paszowego o uniwersalnym zastosowaniu. Jedną z unijnych inwestycji była budowa oczyszczalni wód technologicznych, która prezentuje zupełnie nowe podejście do oczyszczania ścieków przemysłowych. Zamiast budować olbrzymie betonowe zbiorniki, jak w tradycyjnej oczyszczalni, zwrócono się w kierunku filtracji membranowej, najbardziej ekonomicznej technologii usuwania zanieczyszczeń i soli z wody. Efektem jest woda zdemineralizowana, zdejonizowana i zdezynfekowana promieniami UV. Innymi słowy, zastosowana technologia pozwala na uzyskanie wody wyjątkowo czystej, która może mieć wtórne zastosowanie w wielu innych gałęziach przemysłu.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „EXPO-DREW” z siedzibą w miejscowości Sołek pod Opocznem wytwarza m.in. systemy do prezentacji płytek ceramicznych, półki i blaty, wykorzystując do ich produkcji szeroki wybór oklein i lakierów. Dofinansowanie unijne sprawiło że firma zdecydowała się na wdrożenie projektu ekologicznego procesu pozyskiwania energii cieplnej na potrzeby własne w wyniku spalania produkcyjnych odpadów z drewna. W tym celu zakupiono i zamontowano kocioł centralnego ogrzewania z kompletnym wyposażeniem, montując go w budynku istniejącej już kotłowni. Niezbędnym uzupełnieniem był montaż instalacji grzewczej, ogrzewającej i rozprowadzającej ciepłą wodę po pomieszczeniach firmy. W ten sposób powstał zamknięty system, pozwalający na wykorzystanie produkcyjnych odpadów, czyniący firmę w pełni ekologiczną.

Firma „Softex”z Tomaszowa Mazowieckiego specjalizuje się w produkcji tkanin dekoracyjnych. Firma zrealizowała projekt unijny, polegający na zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i wykańczaniu tkanin, prowadzących m.in. do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko. Doposażenie krosien i zoptymalizowanie systemu produkcji spowodowało m.in. zmniejszenie ilości odpadów. Dodatkowo wykorzystanie ekonomizera spalin wraz ze stacją uzdatniania wody jako odnawialnego źródła ciepła przyczyniło się do dużej oszczędności gazu i energii.

Dzięki dofinansowaniu ze strony Unii Europejskiej wiele firm może zastosować rozwiązania proekologiczne, a przy okazji zmodernizować technologię produkcyjną i tym samym być bardziej konkurencyjnymi na rynku. Jest to dowód na to, że ekologia i biznes nie muszą się wykluczać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto